Australia në Botëror, ikën Hondurasi

Australia është përfaqësuesja e 31-të që siguron kualifikimin në finalet e Botërorit “Rusi 2018”. “Socceros” fituan 3-1 ndaj Hondurasit në sfidën e luajtur në “ANZ Stadium” të Sidney-t, teksa takimi i parë kishte përfunduar në barazim pa gola. Në pjesën e parë të dyja skuadrat u treguan të kujdesshme për të mos pësuar gol, por diferenca u bë në pjesën e dytë, me vendasit që kaluan në avantazh në minutën e 54-t me Jedinak direkt nga goditja e lirë. I njëjti autor shndërroi në gol një 11-metërsh në minutën e 72-të dhe, për të kompletuar një ndeshje të madhe për kombëtaren e tij, realizoi edhe golin e tretë në minutën e 85-të, po me 11-metërsh. Në minutat shtesë, Hondurasi realizoi golin e nderit me Elis, por që nuk vlejti për asgjë. Kjo është herë e pestë që Australia merr pjesë në finalet e Botërorit.