Spanja fiton me vështirësi

Spanja krijon, shpërdoron, përplaset në murin e Repiublikës Çeke, por ja del të sigurojë fitoren 1-0 tre minuta nga fundi falë një goditjeje me kokë të Pique, i shërbyer nga më i miri në fushë, zotëria i pasimeve Andres Iniesta, nis me këtë sukses mbrojtja e kurorës europiane për La Roja-n. Siç edhe pritej, Del Bosque i dha fund tranzicionit të ëmbël të paralajmëruar që dy vjet më parë dhe zgjodhi ti besonte portën De Geas, duke dërguar kështu në pension Iker Casillas, pas 16 vitesh dhe 167 ndeshjesh në shërbim të kombit. Për pjesën e mbetur formacione të konfirmuara, Rosicky pas Necid nga njëra anë, Morata para Silvas Fabregas, Iniestas dhe Nolitos në tjetrën.
Ashtu siç pritej dhe ecuria e ndeshjes, Spanja me topin në zotërin ndërsa Republika Çeke me dy linja, 5 lojtarë në mesfushë dhe 4 pas tyre të ndërtuara për tu mbrojtur. Dhe nëse dicka kalonte mes tyre mendonte Chech, që nuk ka harruar si të presë mirë. Porrieri i Arsenalit ndali Moratën në të 16 kur i parapriu Sivok duike i mohuar golin sërish në të 29 duke dërguar topin në këndore, në të 40 i tha jo dhe Jordi Albas, ndërsa vetëm një minutë më pas neutralizoi dhe tentativën e David Sillvas. Në 45 minutat e para, Spanja bëri plot 351 pasime kundrejt 140 të cekëve që ju desh të vraponin më shumë se rivalët për ti shkuar nga pas topit. Cekët treguan mungesë interesimi për fazën sulmuese dhe goditja e tyre e parë erdhi në minutën e 45 me Necod, tentaivë e neturaolizuar në dy kohë nga De Gaea.
Pjesa e dytë doli nga skema shabllon, filli me rrezikun e autogolit të Humbik që për të ndalur pasimin e Moratës goditi shtyllën e Chech, ndërsa pak më vonë ishte pikërisht Humbik ai që bëri më të mirën në tentativën e Sergio Ramos. Pasi ishin mbrojtur për një orë cekët filluan të dilnin përpara, në të 57 Hubnik për pak sa nuk befasoi De Gean, ndërsa në të 65 Fabregas me një ndërhyrje shumë të komplikuar dy metra larg portës i mohoi golin Gebre Sellassie. Del Bosque ndryshoi duke futur në lojë Aduriz e Thiago në vend të Moratas dhe Fabregas por insistimi i Spanjës dha frytet e tij vetëm në minutën e 87 kur Pique i shërbyer mrekullisht nga Inietsa mposhti Chech.
1-0 për Spanjën dhe ishte shumë vonë për reagimin e Republikës Ceke që provoi me Lafat, goditje e bukur por edhe pritje mjaft e mirë e De Geas në minutën e 92. Kampionët e nisin duke fituar, por nuk largojnë dot dyshimet që i shoqërojnë.

Artikulli paraprakHysaj: Na duhen pikë me Francën