Si Rama mbush listën e kandidatëve të Patozit, i jep trafikantin që drejtoi Qarkun Kukës për ta kandiduar

Meqë Bindja nuk ka emra për të kandiduar në zgjedhje, atëhere është Rama që po mbush listën e kësaj partie të krijuar ditët e fundit nga kreu i qeverisë. Vetë Rama po shpall edhe kandidatët e vet edhe ato të Bindjes së Patozit, një veprim që tregon edhe një herë sa qesharake është kjo aventurë me emrin Bindja.

Partia e Patozit ka publikuar sonte edhe emrat e kandidateve te saj per bashkite. Ata jane 25 emra. Nje prej kandidateve eshte edhe Abedin Orici, ish- kryetar i qarkut Kukes. Ai ka qene edhe ish-kryetari socialist i Komunes së Kolshit në Kukës.

PD e denoncoi kete zgjedhje pasi sipas saj “Edi Rama ka dërguar në krye të këshillit të qarkut të Kukësit, një person me të shkuar problematike”.

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka tha se Oruci është personazh i kronikave të zeza, mjafton të fusni në google emrin e tij për të parë sa të pasur e ka CV-në, dhe pikërisht për shkak të aktiviteteve të paaligjshme u shkarkua nga qeveria e mëparshme nga detyra e kryetarit të komunës Kolsh.

Por Abedin Oruçi ushtroi edhe dhunë ndaj sekretarit të këshillit të market, e po ashtu, mori me dhunë zyrën e kreut të këshillit të qarkut, pas një mbledhjeje të paligjshme. Kryetari i Komunes Kolsh, Abedin Oruçi, në tetor të viti 2011 ka hapur zjarr me pistoletë ndaj turmes se njerezve qe protestonin per një minierë të hekur-nikelit në Mamëz.

Oruci është shkarkuar dy herë nga Kryeministri Berisha si kryetar komune por dy here është rikthyer nga gjykata.
Abedin Oruçi është ndaluar edhe në Prizren në korrik 2008 me akuzë për përfshirje në trafiqe por edhe atje është liruar nga gjykata e qytetit gjë që solli edhe shkarkimin e tij te menjehershem ne Shqiperi.Për këtë rast Kryeministri ndërmori shkarkim të mënjehershëm, por pak kohë më vonë Gjykata e Kushtetuese e ktheu në punë.

Në janar të 2010 Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive (ILDKP) e kallëzoi penalisht kryetarin e Komunës Kolsh, Qarku Kukës, Abedin Oruçi, për fshehje të pasurisë në shifrat mbi 30 milionë lekë të reja.

Oruçi, kishte fshehur në deklarim: 3 objekte banimi, me sipërfaqe totale ndërtimi 1020 m²; troje me sipërfaqe të përgjithshme 3614 m²; si edhe një pikë karburanti, të gjitha në territorin e qarkut Kukës. Sërish është shkarkuar nga detyra me një vendim të kryeministrit të atëhershëm Berisha, por sërish Gjykata Kushtetuese e ka kthyer në punë.

Artikulli paraprakEretz Israel. Hebrejtë kthehen në Tokën e Premtuar
Artikulli tjetërSi ndikon në trup sheqeri që gjendet në alkool