Franca kundër hapjes së negociatave me Ramën: “Nuk lufton korrupsionin, s’ka drejtësi”

Tjetër vendim i fortë kundër narko-qeverisë. Franca thotë se nuk mund të hapë negociatat me Shqipërinë përderisa nuk luftohet krimi dhe korrupsioni.

Franca shtyn hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për vitin 2020. Në një lidhje të drejpërdrejtë nga Brukseli gazetarja e ABC Neës Erisa Zykaj sqaroi se vendimi i Francës për të mos hapur hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mbështetet në dy boshte, të cilat janë respektimi i shtetit të së drejtës dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit.

“Sapo kam mundur të kontaktoj me burimet në France që më kanë vënë në dijeni me planin konkret të hapjes negociatave. Propozimi i Francës mbështetet në dy boshte siç janë respektimi i shtetit të së drejtës dhe lufta ndaj korrupsionit”, tha gazetarja.Franca mbêshtet kështu qëndrimin e Gjermanisë për kushtëzimin për Shqipërinë, por është më e avancuar dhe më kritike lidhur me problemet e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe progresin e bërë në reforma.

Për këtë, Franca konsideron se hapja e negociatat e anëtarësimit shtyhet ne 2020 për të dyja vendet pasi të jenë përmbushur kushtet.

Artikulli paraprakShengeni Ballkanik si pakti Tito-Enver për bashkimin doganor!
Artikulli tjetërBanorët e Unazës së Re sfidojnë policinë, shtohet numri i protestuesve kundër qeverisë