Eksperti gjerman: Ja pse mund të shkaktojnë trombozë vaksinat AstraZeneca dhe Johnson & Johnson

Misteri që rrethon trombozën e lidhur me vaksinën AstraZeneca dhe Johnson & Johnson kundër koronavirusit pretendohet të jetë zgjidhur nga shkencëtarët në Gjermani.

Sipas një raporti në Financial Times , Rolf Marschalek, një profesor në Universitetin Goethe në Frankfurt, tha se kërkimi i tij tregoi se problemi ishte me vektorët adenovirus që përdorin të dy vaksinat për të çuar proteinën spike të virusit në trup.

LEXO EDHE:
COVID: Cili ilaç zvogëlon efektivitetin e vaksinës Pfizer?
J&J tashmë ka kontaktuar me laboratorin e Marschalek për udhëzim dhe po kërkon mënyra për të përshtatur vaksinën e saj, tha profesori.

Sipas Marschalek dhe shkencëtarëve të tjerë, disa qeliza proteinike të vaksinës ose bashkohen ose ndahen , duke krijuar versione të mutuara, e cila nuk mund të lidhet me membranën qelizore ku bëhet imunizimi i rëndësishëm.

Në vend të kësaj, proteinat sekretohen nga qelizat dhe shpërndahen në trup, duke shkaktuar mpiksjen e gjakut në rreth një në 100,000 njerëz, sipas teorisë së Marschalek.

Profesori beson se problemi me këto vaksina mund të zgjidhet nëse zhvilluesit arrijnë të modifikojnë sekuencën e kulmit të proteinave për të parandaluar prishjen e saj.

Çfarë ndodh?

”Mekanizmi i transmetimit do të thotë që vaksinat dërgojnë proteinë spike në bërthamën e qelizës dhe jo në lëngun qelizor (citosol) brenda qelizës ku virusi prodhon normalisht proteina,” tha Marsalek.

Pasi të jenë brenda bërthamës qelizore, pjesë të proteinave spike ndahen në copa, duke krijuar variacione që nuk mund të ngjiten në membranën qelizore ku zhvillohet procesi i imunizimit.

“Sapo këto gjene të virusit të jenë në bërthamë ato mund të shkaktojnë disa probleme,” tha Marsalek për Financial Times.

Komplikimi i rrallë është raportuar në 309 nga 33 milion njerëz që janë vaksinuar me AstraZeneca dhe J&J, duke shkaktuar 56 vdekje.

Në Evropë, të paktën 142 njerëz kanë zhvilluar trombozë nga 16 milion që morën vaksinën AstraZeneca.

Marshalek beson se ekziston një zgjidhje për problemin, nëse shkencëtarët arrijnë të modifikojnë sekuencën e proteinës pin për të parandaluar prishjen e saj.

Proteina spike në vaksinën J&J ishte më pak e prirur sesa në AstraZeneca, duke e bërë efektin anësor më pak të zakonshëm.

Në Shtetet e Bashkuara, vetëm tetë nga 7.4 milion njerëz të vaksinuar me vaksinën J&J raportuan efektin e rrallë anësor.

“J&J po përpiqet të bëjë përmirësime në vaksinën e saj tani,” tha kompania në një deklaratë.

Marsalek tha se ai ende nuk ka folur me AstraZeneca.

“Ata kurrë nuk na kanë kontaktuar, kështu që ne nuk kemi folur me ta, por nëse ata na kontaktojnë unë mund t’u them atyre se çfarë të bëjnë për të përmirësuar vaksinën e tyre,” shtoi ai.

Gjithashtu AstraZeneca nuk dha komente për zhvillimin.

Marsalek vuri në dukje se ai tashmë i ka paraqitur gjetjet e tyre autoriteteve kompetente gjermane.

Artikulli paraprakSPAK nuk surprizon: Patronazhistët janë të Partisë, nuk ka shkelje ligji!
Artikulli tjetërQeveria e “lavdishme” e Ramës largon virusin, hiqen maskat, kufizimi pas orës 23:00