Protesta për banesat/ Tension në Laprakë, banorët përplasen me policinë

Protesta e banorëve të Laprakës, që kundërshtojnë planin e Bashkisë së Tiranës për shembjen e banesave të tyre vijojnë protestat.

Pasditen e sotme banorët kanë tentuar që të bllokojnë rrugën si një shenjë e mosdakordësisë së tyre për shembjen e banesave.

Kjo ka shkaktuar një përplasje me forcat e policisë që nuk e kanë lejuar që të bëhej e mundur bllokimi i rrugës. Ka pasur konfrontime fizike mes banorëve të Laprakës dhe efektivëve të policisë.

Marshimi i banorëve ka filluar nga Lapraka deri në sheshin Shqiponja, ndërsa policia sapo është njoftuar për këtë marshim kanë marrë masa për ta ndërprerë. Deri më tani nuk ka të shoqëruar, vetëm përplasje fizike mes protestuesve dhe policisë.

“Kërkesat tona janë të menjëhershme, janë gjithë këto kohë që nuk kemi asnjë përgjigjie nga drejtuesit e vendit për gjendjen tonë”.

Artikulli paraprakIna Zhupa apel qeverisë: Largoni mësuesin pedofil nga shkolla!
Artikulli tjetërBanorët e zonës Radhimë-Tragjas-Orikum: Qeveria na mashtroi për rrugën. Po na vjedh pronat!