“Pse mbahet në sirtar amendamenti për Kosovën?”- Basha: Nën mjegullën e ish-revolucionit keni bllokuar dhjetëra iniciativa të PD

Kryetari i Partisë Demokratike zyrtare, Lulzim Basha në fjalë e tij në seancën plenare, është shprehur se qytetarët nuk e dinë se çfarë marrëveshjes janë bërë mes “Rithemelimit” dhe Qeverisë, por e dinë se prej 6 muajsh nën mjegullën e ish-revolucionit janë bllokuar dhjetëra iniciativa të PD.

Ai i kërkoi parlamentit, se pse mbahen në sirtar amendamenti për Kosovën dhe shumë iniciativa të tjera me debat, që kanë të bëjnë me vettingun e politikanëve apo imunitetin e deputetëve, ndër të tjera.

Basha: Pasi mbaruat këtë serinë e parë të teatrit kthehemi te faktet. Qytetarët nuk e dinë se cfarë marrëveshjes bëni ju. Por qytetarët e dinë, se ju prej 6 muajsh nën mjegullën e ish-revolucionit rrahmetpast keni bllokuar dhjetëra iniciativa të PD.

Ka katër muaj që mbani ne sirtar amendamentin për Kosovën, s’ka nevojë Kosovë për lëpirje.

Cfarë keni bërë me projektligjin për vettingun e politikanëve? Pse nuk e sillni në Kuvend? Ku e keni projekt vendimin pe heqjen e imunitetit të deputetëve? Keni këto akte dhe dhjetëra akte të tjera nga PD?

Artikulli paraprak“Janë aneks i qeverisë” – Basha akuza ndaj “Rithemelimit”: Me vendimin për Xhaçkën jemi në krizë Kushtetuese, pse nuk e bllokojnë tani foltoren?
Artikulli tjetërLulzim Basha starton me vetingun politik!