Lulzim Basha starton me vetingun politik!

Nga Azgan Haklaj

Sot kryetari i PD-së Lulzim Basha kallzoi publikisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-korrupsion kryetaren e Kuvendit Lindita Nikolla.
Në pamje të parë mund të duket si një
mjet normal i luftës politike midis liderit të opozitës dhe krereve të mazhoranës qeverisëse por ky veprim ka konotacion e prapa veprim shumë më të gjerë.
Përveçse në shkelje të rëndë të vazhdueshme të kushtetutës dhe traditës së parlamentarizmit në një vend normal votimi hileqar i amnistisë penale dhe rasti Xhaçka përbëjnë një linçim me ujdi të organeve të drejtësisë së re duke amnistuar kastën politike të të korruptuarve që qëndrojnë pas hekurave.
Ndaj kallzimi për znj.Nikolla në thelb është startim e materializim i idese së përsëritur të lançuar nga Lulzim Basha për veting politik pa asnjë përjashtim si mënyra unike e pastrimit nga oligarkia politike që për tre dekada po mban peng vendin.
Rasti i ujdisë politike të Rilindjes me grupimin pseudo-opozitar të Foltores, ndonëse nën maskën e normalizimit të jetës parlamentare deshmoi se në thelb ishte një ujdi kriminale e mirëmenduar për të shantazhuar e limituar aktivitetin e SPAK-ut dhe GjKKO-së.
Kjo po duket dita ditës në prononcimet kriminale të Sali Berishës nga çatia antiamerikane dhe e Ilir Metës nga klinika neoropsikike e instaluar në strofkullën e PL-së të cilët kanë dalë haptazi, por në kordinim me intimidimin e përditshëm me forma nëntoksore të Edi Ramës.
Është koha e qëndresës parimore kundër kësaj bande kriminale politike në përkrahje ekzigjente të organeve të drejtësisë së re si e vetmja shpresë solide për shpëtimin nga tumori i krimit e korrupsionit.
Kjo nuk bëhet me përberime mediatike por hapur e pa kompromis me iniciativa konkrete parlamentare e juridike siç po e zhvillon PD-ja dhe Lulzim Basha.
E mbi ç’do gjë kjo luftë është padyshim dhe prova e qartë se cila organizatë politike e cili lider qëndron realisht në krah të aleatëve tanë euroatlantikë.

Artikulli paraprak“Pse mbahet në sirtar amendamenti për Kosovën?”- Basha: Nën mjegullën e ish-revolucionit keni bllokuar dhjetëra iniciativa të PD
Artikulli tjetërPartia konservatore në pushtet fiton bindshëm zgjedhjet parlamentare, por s’mund të qeverisë e vetme