Macron e pranon se “shpëtoi” Ramën: S’mund të hapeshin negociatat vetëm për Maqedoninë

Presidenti francez, Macron e ka pohuar përmes një deklarate se vendimi i tij për të refuzuar në të njëjtën kohë edhe Maqedoninë e Veriut edhe Shqipërinë është bërë për të mos lejuar vendet anëtare të BE që të hapnin negociatat vetëm me Maqedoninë.

Në këtë mënyrë indireket pranohet se Macron ka ndihmuar mikun e tij, Rama që të mos ishte në qendër të kritikave për mos përmbushjen e kushteve të vendosura nga BE dhe kjo ngre një pikëpyetje tjetër.

A ishte Rama ai që loboi që të mos ia hapeshin negociatat ehe Maqedonisë?

Presidenti francez, Emanuel Macron që nga fillimi ka qënë i palëkundur në dhënien “JO” të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në një video të publikuar nga EuroNeës Albania, pas konferencës për mediat në Bruksel, Macron ka deklaruar se shumica e vendeve ishin kundër Shqipërisë dhe vetëm pak vende ishin kundër çeljes së bisedimeve për Maqedoninë.

Presidenti francez shprehet se do të ishte gabim i tmerrshëm për Balkanin nëse do të nisnin negociatat vetëm për një vend duke e lidhur kështu ‘fatin’ e Maqedonisë së Veriut me atë të Shqipërisë si kompromis për stabilitetin e rajonit.

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë.

Padyshim, aty kishte një shumicë që Maqedonisë së Veriut ti happen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë. Nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, tha Macron.

Artikulli paraprakRama në pozitë qesharake pas vendimit të Zaev për zgjedhje të parakohshme
Artikulli tjetërMirë Europa paska faj! Po ai që vodhi lopën nuk ka faj fareeeee!