Shefi i drogës në Tiranë ndërton pa leje në Vaqarr

Shefi i drogës në Drejtorinë e Policisë së Tiranës po ndërton një pallat pa leje në Vaqarr. Denoncimi është bërë nga ish-Kryeministri Berisha, i cili ka publikuar në rrjetin social Facebook edhe foton e pallatit që po ndërtohet pa leje në Vaqarr nga shefi i policisë, Armir Shaholli. Përmes një postimi në rrjetin social, Berisha shkruan se, shefi Armir Shaholli është edhe mik i ngushtë i ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.
“Për hajdutët e shtetit ligji nuk ekziston! Në Vaqarr, shefi i drogës së Drejtorisë së Tiranës dhe miku i Saje qorrit, Armir Shaholli po bën ndërtim pa leje. Ai ka blerë Velicën! (Burimi: F.H.)”, shkruan Berisha në postimin e tij në Facebook.
Zyrtarët e Tahirit po ngrenë pallate me paratë e drogës dhe nuk i pengon akush. Armir Shaholli është shef i drogës dhe ka nën kontroll të gjitha plantacionet me kanabis dhe trafikun që bëhet drejt vendeve perëndimore. Në media janë denoncuar me dhjetëra raste të trafikut të drogës drejt Italisë dhe Greqisë pa asnjë nga pengesë. Shefi i drogës bashkëpunon me ministrin Tahiri dhe droga kalon pa asnjë problem drejt Italisë.
Ndërsa krerët e policisë ngrënë pallate me paratë e drogës, Veliaj nuk i pengon pasi merr edhe ai pjesën e vet të fitimit. Veliaj dhunon tregtarët e thjeshtë, ndërsa zyrtarët i lë të ndërtojnë pa leje ku të duan.
Italia ka dhënë alarmin për rritjen e trafikut të drogës gjatë tre viteve të fundit nga Shqipëria. Në Raportin vjetor 2015, të publikuar nga Ministria e Brendshme italiane, hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Antidrogës, thuhet se në vitin 2015 policia italiane ka sekuestruar rreth 84 tonë drogë, 94% e të cilës e transportuar në rrugë detare, shumica e futur nga Shqipëria. Sipas raportit, trafiku i kanabisit bëhet kryesisht nga Shqipëria.
Edhe pse Italia ka dhënë alarmin, i gjithë territori shqiptar është mbushur me plantacione droge. Kultivimi i kanabisit kontrollohet nga vetë drejtuesit e policisë, të cilët marrin përqindje në euro për çdo rrënjë të mbjellë. Për një rrënjë kanabis drejtuesit e policisë marrin 50 euro. Pas denoncimit në media të plantacioneve me kanabis policia ka ndërmarrë disa aksione, por ka korrur vetëm drogën që është mbjellë në ara pa pronar apo të njerëzve që nuk kanë lidhje me policinë. Plantacionet që ruhen nga policia nuk preken. Krerët e policisë bashkëpunojnë me trafikantët dhe i ruajnë parcelat me drogë me armë.
Ish-Kryeministri Berisha ka shpërndarë dje në rrjetet sociale një foto, për të cilën shprehet se tregohen arat me kanabis të Edvin Shullazit, duke përsëritur akuzën për lejimin e mbjelljes së lëndëve narkotike nga ministri Saimir Tahiri dhe Kryeministri Rama. Në postimin e Berishës thuhet gjithashtu se fotoja është shkrepur buzë lumit Vjosë, drejt Kalivaçit. “Arat e Edvin Shullazit buzë Vjosës, drejt Kalivaçit!”, shkruan Berisha.
Prej disa ditësh Berisha ka publikuar foto me ara të mbjella em drogë që kontrollohen nga Tahiri dhe njerëzit e tij. I gjithë bregu i lumit në Vlorë dhe zonat përrreth janë të mbjella me kanabis por policia nuk guxon që ti prekë. Po ashtu edhe Tepelena është e mbushur me kanabis. Kultivimi i drogës po bëhet masivisht edhe në Veri. Mjaft banorë i kanë dhënë tokat me qera për t’i mbjellë me drogë. Kanabis tani nuk mbillet më në tokë pa pronar, por edhe në tokë të shtetit.

R.POLISI

Artikulli paraprakThikë pas shpine drejtësisë, nuk ndalen përgjimet e dekriminalizimi
Artikulli tjetërKur bie drejtësia nis vetëgjyqësia