Rilindja ka “ringjallur” çakejtë në Koplik të Malësisë së Madhe!

Nga Qamil Gjyrezi

Me datën 1. Prill. 2019 Lideri Lulzim Basha zhvilloi takime me banorët e qytetit të Koplikut në Malësinë e Madhe dhe një meting protestë në qendër të qytetit, me mbështetësit e P.D.-së dhe qytetarët. Në këtë meting morrën pjesë banorë të Koplikut dhe Malësisë së Madhe. Basha bëri një analizë të situatës ekonomike dhe shoqërore dramatike në vend.

Zoti Basha takoi edhe biznesmenë të vegjël të qytetit të Koplikut, të cilët shprehën shqetësimet e tyre për gjëndjen e rënduar të biznesit të vogël dhe atij të madh. Basha ishte shumë i vemendshëm për të dëgjuar deri në detaje problematikat e biznesit, tek Kancelaria në një dyqan tjetër të qytetit të Koplikut që po falimentojnë.

Në takim me këto biznese, Basha tha se mungesa e drejtësisë i ka çuar shqiptarët drejt dëshpërimit. Sipas tij, kjo qeveri ka ngritur trarë të padukshëm dhe po zhvat bizneset duke i detyruar të mbyllin aktivitetin e tyre. Një pronar biznesi në Koplik iu ankua kryedemokratit, Lulzim Basha teksa tha se të gjithë kanë frikë të dalin në Shkodër pas ngjarjeve të fundit që kanë tronditur qytetin verior.

Kreu i selisë blu pohoi se vendi është kapur nga 5 oligarkë me në krye kryeministrin, Edi Rama dhe kjo është burimi i largimit të shqiptarëve dhe mungesa e perspektivës. Aktualisht nga Kopliku janë larguar 3000 banorë të këtij qyteti verior, në emigracion ose në qytete të tjera të Shqipërisë!

Në metingun e organizuar Basha i’u drejtua pjesmarrësve, se këto problematika i kishte dëgjur edhe nga dajat e tij, në Hot të Malësisë së Madhe! Një drejtues politik në Malësinë e Madhe, nga qyteti i Koplikut i tregoi Zotit Basha një kuriozitet shumë interesant real, se me ardhjen e socialistëve në Koplik është rritur shumë numri i cakejave që dalin natën, për tu ushqyer.

Çakalli është kafshë gjitare grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme, që ushqehet zakonisht me ngordhësira dhe që nxjerr një angullimë të fortë. Duke shtuar edhe cakejtë e veshur me pushtet, tatimorët dhe policët, jeta e qyetarëve po bëhet gjithnjë e më e vështirë në këtë qytet verior, kryesisht për rininë po e boshatis Koplikun dhe Malësinë e madhe, duke u larguar pa shpresë.

Kreu i selisë blu pohoi se vendi është kapur nga 5 oligarkë me në krye kryeministrin, Edi Rama dhe kjo është burimi i largimit të shqiptarëve dhe mungesa e perspektivës. Lulzim Basha deklaroi gjithashtu se: “Drejtësi nuk ka dhe kjo i ka sjellë njerëzve dëshpërimin. Tatimorët sillen si harbutë dhe vijnë për të zhvatur bizneset.

Njerëzit duhet të punojnë me ndershmëri dhe me një garë.Duhet një ndryshim i madh që të përfaqësojmë të gjithë këtë ndryshim. Pesë vetë e kanë kapur këtë vend. Ky sistem duhet shembur. Rama është i ikur edhe ai e di. Ne nuk luftojmë për pushtet”. Prandaj populli duhet t’i përgjigjet “Cakejve të Rilindjes”, sy për sy e dhëmb për dhëmb!

Artikulli paraprakTsipras vizitë historike në Shup
Artikulli tjetërTërhiqet zvarrë nga policia dhe dhunohet në komisariat ish-depurteti i PD