Rama damkoset edhe nga aktori hollivudian Di Caprio, mesazhi…

Aktori hollivudian, Leonardo Di Caprio, jep një mesazhi për mbrojtjen e Lumit Vjosë, në Shqipëri. Aktori me famë botërore shkruan në “Instagram” se Vjosa është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës.

Në mesazhin e tij, Di Caprio ngre shqetësimin e dëmtimit të kësaj perle natyrore të Shqipërisë, teksa thekson se qeveria shqiptare është vënë në lëvizje për të ndërtuar aty një hidrocentral.

“Digat bllokojnë rrjedhën natyrale të ujit dhe sedimenteve. Ata gjithashtu mund të ndryshojnë kiminë e ujit dhe të bëjnë që algat toksike të rriten.

Lumenjtë janë një pjesë thelbësore e ciklit global të ujit. Ato veprojnë si arteriet e natyrës, duke mbajtur energji dhe lëndë ushqyese nëpër peizazhe të gjera, duke siguruar ujë për pije, prodhim ushqimi dhe industri”, shkruan ndër të tjera aktori.

Mesazhi i plotë:
Ky është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës. Por për sa kohë? Lumi Vjosa përshkon shpatet e mbuluara me pyje të maleve Pindus të Greqisë në brigjet e Adriatikut të Shqipërisë.

Qeveria shqiptare ka vendosur në lëvizje planet për të dëmtuar Vjosën, për të gjeneruar energji elektrike të nevojshme për një nga vendet më të varfëra të Evropës, me qëllimin për të ndërtuar tetë diga përgjatë lumit kryesor.

Është pjesë e një ‘bumi’ hidrocentrali botëror, kryesisht në Azinë Juglindore, Amerikën e Jugut, Afrikë dhe pjesë më pak të zhvilluara të Evropës.

Disa hidrocentrale, si një burim i besueshëm, i lirë dhe i rinovueshëm i energjisë që ndihmon në frenimin e varësisë nga karburantet fosile të ngrohjes së planetit.

Por disa studime të fundit vënë në dyshim vlerën e hidrocentraleve në luftën kundër ngrohjes globale. Kritikët thonë se përfitimet e hidrocentralit janë të mbivlerësuara – dhe mbizotëruar nga digat e dëmit mund të bëjnë.

Digat bllokojnë rrjedhën natyrale të ujit dhe sedimenteve. Ata gjithashtu mund të ndryshojnë kiminë e ujit dhe të bëjnë që algat toksike të rriten. Lumenjtë janë një pjesë thelbësore e ciklit global të ujit.

Ato veprojnë si arteriet e natyrës, duke mbajtur energji dhe lëndë ushqyese nëpër peizazhe të gjera, duke siguruar ujë për pije, prodhim ushqimi dhe industri.

Artikulli paraprakKush është djali i drejtorit të PS që u kap me drogë në makinë
Artikulli tjetërVotimi për hetimin e Trump, dy demokratë i bashkohen republikanëve kundër hetimit