“Nga United u largova prej Van Gaal-it”

Te Paris Saint Germain, Angel Di Maria ka rigjetur formën dhe mbi të gjitha qetësinë që i mungonte, në periudhën kur ishte pjesë e Manchester United. Te Djajtë e Kuq, futbollisti argjentinas kaloi një sezon të vështirë, pasi me Louis Van Gaal në drejtim ai kishte shumë pak hapësira në formacion. Në një intervistë 28-vjeçari fajësoi pikërisht trajnerin holandez se nuk e aktivizonte në pozicionin e tij të preferuar dhe kjo ishte një nga arsyet kryesore për formën e dobët të shfaqur nga Di Maria gjatë periudhës që ishte pjesë e United. Gjithsesi, Angel tashmë është i lumtur te Parisi, teksa nënvizon se u transferua në kryeqytetin francez për të fituar tituj me skuadrën pariziene.
“Është e vështirë t’i thuash disa gjëra, por nuk kam rrugë tjetër. Unë u largova nga Manchester United, sepse ajo skuadër edhe sot vazhdon të luajë në të njëjtën mënyrë që nuk mund ta çojë asgjëkundi. Nëse vazhdon me këto ritme United do të mbetet jashtë Championsit dhe vështirë se do të ketë shanse të fitojë titullin kampion edhe në të ardhmen. Për paraqitjen time të dobët aty nuk besoj se ishte faji i shokëve i skuadrës, por i trajnerit. pasi ishte ai që ma ndryshonte pozicionin në fushë nga ndeshja në ndeshje. Gjithsesi nuk dua të flas më për Djajtë e Kuq. Tashmë jam pjesë e Paris Saint Germain-it dhe jam transferuar te kjo skuadër për të fituar trofe”, tha Di Maria.
Angel Di Maria u transferua nga Manchester United te Paris Saint Germain gjatë verës së kaluar për rreth 70 milionë euro. Me skuadrën e drejtuar nga Luarent Blanc, 28-vjeçari nga Rosario në këtë sezon ka zhvilluar në total 37 ndeshje në të gjitha kompeticionet. duke realizuar 13 gola.
Ndërkohë, skuadra e Bordeaux befason Monacon në stadiumin “Lugji i Dytë” në kuadër të javës së 32-të të Ligës së parë franceze. Reagimi i ekipit nga Principata në kohën shtesë nuk e shmangu dot humbjen 1-2, që gjithsesi nuk ia cënon vendin e dytë, pasi Nica që ndjek nga pas dhe që ka një ndeshje më shumë për të luajtur ka grumbulluar 5 pikë më pak.
Në minutën e dytë shtesë të pjesës së parë, atëherë kur skuadrat po bëheshin gati për t’iu drejtuar dhomave të zhveshjes, Thomas Toure kaloi në avantazh skuadrën mike. Në minutën e 56-të Monaco mori goditjen e dytë nga Aunas, finalizim që do të rezultonte vendimtar në fitoren e  Bordeaux. Në kohën shtesë. Monaco fitoi një 11 metërsh për Vagner Love gaboi përballë Prior. Pak para se gjyqtari të vërshëllente për herë të fundit. Gilbert e devijoi topin në portën e tij. Gjithsesi nuk pati më kohë për Monacon për të shmangur këtë humbje të papritur që shton oreksin e Nices dhe Lyonit për vendin e dytë.

Artikulli paraprakA ka farë për Kryetar referendar?
Artikulli tjetërLeicester, Ranieri: Tani besojmë vërtetë te titulli