“Shtrimet në spitale rriten, buxhetimi për Shëndetësinë jo”, Oriola Pampuri: Pagesat për 4 PPP e padobishme shkon në 50 mln euro, ndërsa Urgjenca akoma nuk rinis punë

Nënkryetarja e PD, Oriola Pampuri, në një postim në Facebook, shkruan se që shtrimet në spitale në të gjithë vendin rriten me vlerë dyshifrore nga viti në vit, ndwrsa buxhetimi qëndron në vendnumëro. Pampurit shprehet se gati dy herë më shumë se sa investimet në Shëndetësi shkojnë cdo vit pagesa për 4 koncesionaret PPP, plot 50 milionë euro.

Ajo më tej thotw se këto koncesione vazhdojnë të jenë të padobishme dhe këtë e tregojnë kostot e rritura për barna të rimbursueshme nga buxheti i shtetit dhe rritja e shpenzimeve jashtë sistemit, pra “para nga xhepi” i shqiptarëve me mbi 60% për trajtime ndaj sëmundjeve të cilat dhe nga ana e tyre janë rritur nga viti në vit.

Deputetja e PD gjithashtu sjell në vëmendje deklaratën e ministres së Shëndetësisë se Urgjenca e Spitalit të Ri të Tiranës do të riniste të funksiononte, ndërkohë po afron fundi i Majit dhe akoma nuk hapur.

Postimi i Nënkryetares së PD, deputetja, Oriola Pampuri:

Ndërkohë që shtrimet në spitale në të gjithë vendin rriten me vlerë dyshifrore nga viti në vit, buxhetimi qëndron në vendnumëro.

Në fakt kjo është situata në Shëndetësi, në kontradiktë nevojat përkundrejt shpenzimeve buxhetore. Gati dy herë më shumë se sa investimet në Shëndetësi shkojnë cdo vit pagesa për 4 koncesionaret PPP, plot 50 milion euro.

Megjithatë pavarësisht se kanë thuajse sa qeveria që rëndojnë buxhetin e shtetit, sikundër check-up këto koncesione vazhdojnë të jenë të padobishme. Këtë e tregojnë kostot e rritura për barna të rimbursueshme nga buxheti I shtetit nga njëra anë dhe tjetra me rritjen e shpenzimeve jashtë sistemit, pra “para nga xhepi” i shqiptarëve me mbi 60% për trajtime ndaj sëmundjeve të cilat dhe nga ana e tyre janë rritur nga viti në vit. Pra efekti parandalues që do të duhet të kishim nga diagnostikimi në kohë nëpërmjet check-up i cili targeton pikërisht popullsinë më potenciale për patologji kronike e të rënda, është në fakt një dështim i plotë.

Sipas të dhënave të INSTAT, mbi 40% e shtrimeve ndodhin në QSUT dhe një pjesë e konsiderueshme janë prej rritjes së sëmundjeve kronike.

Kjo panoramë tregon qartë që politikat publike, programet dhe strategjitë e qeverisë bëhen thjeshtë për fasadë, ndërkohë papërgjegjshmëria dhe babëzia për të abuzuar me fondet publike po merr jetë njerëzish.

Makutëria e qeveritarëve të korruptuar të një modeli qeverisës gati 30 vjecar, imun nga pandëshkueshmëria, imun nga shteti i së drejtës, imun nga drejtësia kanë vepruar me arrogancë të plotë në kurriz të qytetarëve shqiptarë, të shëndetit e jetës së njerëzve.

Sot ish ministra do të duhet të jenë përgjegjës jo vetëm politikë por dhe para drejtësisë për shkatërrimin e Shëndetësisë por dhe për gjendjen që është shërbimi parësor e dytësor në të gjithë vendin.

Po afron fundi i Majit, dhe premtimi i Ministres së rë të Shëndetësisë se Urgjenca e Spitalit të Ri të Tiranës do të riniste të funksiononte, është jo vetëm një sfidë publike e saj, por tregon një model se ku shkon papërgjegjshmëria dhe mungesa e transparencës së qeverisjes.

Plot 17 milion euro ishte fatura e parë që shqiptarët paguan për rikonstruksionin e godinës, ndërkohë pas Zjarrit pa fajtorë, me gati 4 muaj pa ofrim shërbimi urgjence, apo dhe gati më shumë se gjysma e godinës jashtë funksionit, dhe me një faturë të kripur ndërhyrjerje pa transparencë, qytetarët sërisht janë në pritje se kur do të rinisë.

Artikulli paraprakEmri/ Lejonte ndërtimet pa leje në Ksamil, e pëson keq përgjegjësi i IKMT! Si e futi në kurth 40-vjeçarin telefonata anonime
Artikulli tjetërI paudhë që duhet të ndëshkojë drejtësia dhe Zoti!