Juve nuk ndalet

Massimiliano Allegri dërgon një sinjal të qartë: fitorja 4-1 ndaj Spal e shqetëson atë në Milano: “Ne nuk i nënvlerësojmë aspak kuqezinjtë, por në qoftë se ne do të bëjnë një performancë si sonte, të shtunën mund edhe të dalim me kocka të thyera. Ne patëm marrë një hap prapa në Udine, por jemi ende në ritëm. Deri kur rezultati shkoi 2-0 ishim shumë të mirë, më pas në vend të trajtimit të topit kemi filluar për të ndërtuar sistem vertikal, pa shumë frymëmarrje. Po angazhohemi shumë në gabime teknike nga cilësitë e mëdha që kemi.
Nuk jemi dhe aq keq, por unë jam i sigurt se të shtunën në “San Siro” do të bëjmë një ndeshje të madhe. Nëse duam të arrijmë në fund të parët dhe të luftojmë për të fituar kampionatin, duhet të balancojmë lojën mes reparteve, jo në kurriz të fazës ofensive. Djemtë kanë për ta kuptuar atë. Një gjë është vetëdija e të qenit i fortë, arroganca është një tjetër. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për këtë. Bernardeschi bëri mirë, madje edhe Bentancur, edhe pse ky i fundit duhet të jetë i qetë në lojë. Ne kemi respekt për Napolin, Interin dhe të gjitha ekipet që luftojnë për titull, por gjithçka do të vendoset në javën e fundit”, tha Allegri.
Napoli është rikthyer në krye të Serie A, pasi ka fituar me përmbysje, 3-2 në Genoa. Taarabt shënoi për vendasit pas vetëm katër minutash lojë, por që në pjesën e parë napolitanët përmbysën gjithçka me golat e Dries Mertens. Sulmuesi belg barazoi rezultatin në minutën e 14-të, ndërsa kur u mbush gjysmë ore lojë realizoi një gol të mrekullueshëm, që i dha mundësinë skuadrës së Sarrit të pushonte e qetë. Kur nisi pjesa e dytë, Mertes u konfirmua njeriu i ndeshjes, duke realizuar edhe golin e tretë. Ai është ngjitur në kuotën e 10 golave të shënuar pas 10 javëve të para. Izzo futi në lojë Genoa, me golin e dytë, çerek ore para fundit, por pa prishur festën e Napolit.
Napoli ka 28 pikë, pas 10 javësh, dy më shumë se Inter i vendit të dytë dhe tre pikë më shumë se Juventus, kampion i Italisë në fuqi. Juvja mposhti lehtësisht Spal. Bernardeschi dhe Dybala shënuan në pjesën e parë të suksesit 5-1 dhe Paloschi ngushtoi diferencën për miqtë e ardhur nga kategoria e dytë. Në fraksionin e dytë të lojës, Juventus shënoi dy herë në harkun e pesë minutave, me Higuain dhe Cuadrado, duke mbyllur llogaritë. Juventus ka 25 pikë, aq sa Lazio që fitoi 2-1 në Bologna dhe katër pikë më shumë se Roma e vendit të katërt, që fitoi 1-0 ndaj Crotone.