Gundogan, do të jetë blerja e parë e Guardiolës

Ilkay Gundogan do të jetë blerja e parë e verës për Manchester Cityn. Sipas shtypit anglez mesfushori i Borussias së Dortmundit pëlqehet shumë nga Pep Guardiola, i cila e ka të parin në listën e dëshirave të tij. “Sky Sports” raporton se, bisedimet janë në një fazë të avancuar, ndonëse diferenca mes ofertës se Citizens dhe kërkesës së verdhezinjve është 8.1 milioë paund, afërsisht 10 milionë euro. Klubi anglez është gati të shpenzojë 35 milionë euro për mesfushorin, ndërkohë që Dortmundi kërkon 45 milionë euro.
Guardiola, i cili do të marrë drejtimin e Manchester Cityt më 1 korrik, e sheh Gundoganin pjesë integrale të planeve të tij. Kontrata e turko-gjermanit me verdhezinjtë skadon në verë të 2017-ës, ndaj drejtuesit e Borussias do të jenë të detyruar të lëshojnë diçka nga kërkesat e tyre për të mos e humbur me parametër zero, sikurse ndodhi me Robert Lewandowskin rreth dy vite më parë.
Drejtori sportiv i Cityt, Txiki Begiristain, pati një takimin në Amsterdam me menaxherin e Gundogan, për të diskutuar rreth këtij transferimi, duke rënë dakord për një pagë vjetore që kap shifrën 6 milionë euro. Në fakt vetë trajneri i Dortmundit, Thomas Tuchel e pranoi muajin e kaluar se nuk është i bindur nëse lojtari do të qëndrojë në Signal Iduna Park.

Artikulli paraprakArsenali bën ofertën e parë për Granit Xhakën
Artikulli tjetërInteri me Mançinin