Vlerësime pozitive për shqiptarët në Champions

Futbollistët shqiptarë që kanë zbritur në fushën e lojës në ndeshjet e mesjavës në Ligën e Kampioneve kanë merituar nota pozitive për atë që kanë dhënë në fushë, pavarësisht faktit nëse skuadrat e tyre fituan apo u mundën në duelet përkatëse. Në vijim janë notat e portalit “TMW” për katër lojtarët e përfaqësueses shqiptare që luajtën në këto dy ditë: Valon Ahmedi, Elseid Hysaj, Ansi Agolli dhe Taulant Xhaka…
Valon Ahmedi (Sevilja-Maribor 3-0) – 6,5 – Luan një ndeshje shumë të mirë, kur Maribori sulmon, mbështetet gjithmonë te këmbët e tij. Me shumë personalitet numri 7 i skuadrës sllovene.
Elseid Hysaj (Napoli-Fejenord 3-1) – 6,5 – Ndeshje me rregull, duke i lënë shumë pak kundërshtarëve në krahun e tij. Bie në sy me disa dalje, duke arritur në mënyrë të rrezikshme në fundore.
Ansi Agolli (Karabak-Roma 1-2) – 6 – Kujdeset sidomos për fazën mbrojtëse, duke kontrolluar me sy Defrel. Në pjesën e dytë shtyn më shumë dhe arrin shpesh në fundore. I tiji, në minutën e 90, pasimi për thuajse barazimin e Ndlovu.
Taulant Xhaka (Bazel-Benfika 5-0) – 6 – Shumë punë në fazën e mbulimit të hapësirave. Mundohet të shfrytëzojë një goditje dënimi në kufijtë e zonës, por nuk gjen portën.