Rusia shokon Anglinë në shtesë

Sapo kishte nisur minuta e parë shtesë e ndeshjes mes Anglisë e Rusisë, kur “arinjtë” e kanë barazuar rezultatin. Në minutën e 73’ për anglezët ishte Dier, që shënoi një gol të mrekullueshëm nga goditja e dënimit, ndërsa rusët kanë shënuar një gol të bukur me një aksion të gjatë në minutën e 91’. Angli-Rusi është sfida e dytë e grupit B, pas asaj Uells-Sllovaki që përfundoi me rezultatin 2 me 1 për Gareth Bale e shokë.
Anglia zhgënjen në ndeshjen e parë të saj në Grup B të Euro 2016. Përfaqësuesja e Tre Luanëve barazoi 1-1 me Rusinë në një sfidë të cilën e dominoi me lojë dhe raste, por një shpërqendrim në kohën shtesë i hoqi mundësinë skuadrës së Roy Hodgson për ta nisur në munyrën më të mirë të mundshme turneun. Finalizimit perfekt të Eric Dier rusët iu kundërpërgjigjjëm me golin e Berezutskit atëherë kur të gjithë po prisnin vërshëllimën e fundit të Rizzolit.
Anglia e nisi vrullshëm sfidën duke e vënë në vështirësi mbrojtjen ruse që në minutat e para. Në të 22 Lallana nuk gjeti portën pas pasimit të Ëalker, ndërsa për të ardhur më pas të goli i shënuar nga Harry Kane në pozicion jashtë loje.
I vëmendshëm Akinfeev në minutën e 35 pas goditjes potente të Rooneyt, ndërsa 3 minuta para përfundimit të pjesës së parë portieri i Rusisë u shfaq sërish i vëmendshëm pas harkimit të Rose.
Pjesa e dytë e gjen Anglisë sërish në gjysmëfushën e Rusisë. Rooney në të 55-ën provon me një goditje standarde që përfundon mbi tra, ndërsa rusët kundërpërgjigjne në të 63 me Smolov, që gjuan me të brendshmem, por pa saktësinë e duhur

Debutim historik me fitore për Uellsin në Euro 2016

Ndeshja e parë në Kampionatin Europian dhe Uellsi regjistron fitoren e parë. Një sukses i merituar 2-1 përballë Sllovakisë. Eksperienca më e madhe bëri që Sllovakia ta niste më mirë sfidën, me Hamsik që në të 3-ën dribloi tre kundërshtarë dhe provoi portën, me Davies që shpëtoi ekipin e tij në vijën e portës.
Ky episod krijoi iluzionin se sllovakët do të debutonin, por Uellsi ishte ekipi më i mirë në pjesën e parë. Gareth Bale në minutën e 10-të kaloi të tijtë në avantazh pas një goditje dënimi, duke përfituar edhe nga gabimi i Kozacik.
Me kontrollin e plot në lojë, skuadra e Coleman krijoi idenë se mund të thellonte avantazhin me Ramsey dhe yllin e Realit të Madridit. por, kjo nuk ndodhi. Në fraksionin e dytë të lojës, Sllovakia u zgjua. Duda, i aktivizuar prej pak sekondash nga stoli shfrytëzoi asistin e Mak dhe mposhti portierin Ward.
Por, Uellsi besoi deri në fund dhe sulmuesi Robson-Kanu mposhti Kozacik me një goditje jo të parezistueshme në zonë. Ky ishte goli i fitores, me tifozët e pranishëm në Bordo që shpërthyen në festë.

Artikulli paraprakKosovë, Mustafa: Gati për dialog me opozitën