Plani i Contes, ja kush qëndron te Chelsea

Antonio Conte pritet të marrë drejtimin e skuadrës londineze të Chelseat sezonin e ardhshëm, por trajneri italian dëshiron që të mbyll disa punë para se të fillojë Europiani.

Besohet se Conte ka dorëzuar dosjen e tij te drejtuesit e skuadrës londineze ku parashikohet edhe fati i disa prej lojtarëve kyç të kampionëve anglez. Çfarë do të thotë emërimi i Contes për Diego Costan, Eden Hazard e John Terry? Ja plani i italianit.

Sulmuesit
Ateltico Madrid nuk e ka fshehur faktin që dëshiron të rikthejë Diego Costan, sulmuesin të cilën e shiti pë 32 milionë paund në vitin 2014. Madje, “Sky Sports” raportoi se braziliani me pasaportë spanjolle i ka t hënë “po” rikthimit në Madrid.

Ai ka edhe tre vite kontratë me Chelsean, por duket shumë i palumtur me mënyrën si po trajtohet nga mediat ne ishull por edhe nga federata, e cila të premten e pezulloi edhe për një tjetër ndeshje.

Por, Conte ka plane të tjera për Conten, pasi italiani kërkon ai të qëndrojë në Londër. Ndërkohë Alexandre Pato dhe Radamel Falcao pritet të largohen në fund të sezonit, duke mbyllur marrëveshjet e huazimit. Po ashtu, pritet edhe largimi i Loic Remy.

Eden Hazard
Real Madrid dhe PSG do të tentojnë të joshin belgun Eden Hazard në merkaton e verës, pas një sezoni për t’u harruar për anësorin e londinezëve. 25-vjeçari është larg formës së një sezoni më parë ku udhëhoqi Chelsean drejt dy trofeve, ndërsa vet u shpall “Lojtari më i mirë”.

Mirëpo, Conte dëshiron që të takojë Hazardin përpara ndonjë vendimi për ta lënë të lirë. Trajneri italian kërkon ta dëgjojë nga goja e 25-vjeçarit kërkesën për t’u larguar.

Conte mund ta bind për një “fillim të ri” belgun, por gjithçka do varet nga vendimi i lojtarit.

Kapiteni
John Terry pritet të largohet në fund të këtij sezoni, atëherë edhe kur kontrata e tij me klubin do të skadojë. Mirëpo, Conte duket se ka urdhëruar klubin q të përgatisë rinovimin për kapitenin.

34-vjeçarit mund t’i ofrohet një tjetër kontratë 1-vjeçare, por trajneri italian po mendon ta bëjë pjesë edhe të stafit teknikut.

Thibaut Courtois
Thibaut Courtois refuzoi t’i premtonte besnikëri Chelseat gjatë kohës sa ishte i angazhuar me kombëtaren belge, me Realin i cili synon ta rikthejë në kryeqytetin spanjoll këtë verë.

Real nuk arriti të bind Manchester United për David de Gean, prandaj vëmendja është përqendruar te Courtois.

Në rast largimi, Conte ka “planin B” dhe ai quhet Gianluigi Donnarumma. Trajneri i ardhshëm i Chelseat është një adhurues i madh i adoleshentit të talentuar të Milanit, ndërsa ka miqësi edhe me agjentin, Mino Raiola.

Të rinjtë
Gjatë bisedimeve mes Chelseat dhe Conte, klubi ia ka bërë të qartë italianit se duhet me patjetër të mbajë një sy nga ekipet zinxhirë. Mediat britanike raportojnë se londinezët janë njohur me planin e Contes për të rinjtë dhe janë shumë optimistë.

Conte është pajtuar që t’i apë mundësinë të rinjve të Chelseat, edhe pse do të ketë në dispozicion që këtë verë 150 milionë euro për transferime.

Artikulli paraprakHajdutëria e Al-Capone-ve në pushtet, Qeveria, 9.5 mln USD për 950 metra rrugë
Artikulli tjetërIbra kërkon 750 mijë euro në javë nga anglezët