Mungoi Mavraj, Hamburgu u mposht nga Liepzig

Hamburgu vuan mungesën e Mërgim Mavrajt në qendër të mbrojtjes ndaj Liepzigut në ndeshjen hapëse të javës së tretë të Bundesligës. Pa futbollistin e kombëtares shqiptare në fushë, për arsye pezullimi, vendasit u ndëshkuan me dy gola në pjesën e dytë, pa mundur të ndryshojnë fatin e ndeshjes, që u mbyll me fitoren 2-0 të Liepzigut.
Pas një pjese të parë disi më të ekuilibruar, ku munguan golat, por jo rastet, kryesisht në portën e Hamburgut, vjen goli i parë i sfidës i shënuar në minutën e 67-të nga Keita. Goditje perfekte nga distanca e 22-vjeçarit, që nuk i dha asnjë shans reagimi portierit Mathenia.
Vetëm shtatë minuta më vonë, ndërkohë që Hamburgu e kishte mbyllur kundërshtarin në portën e tij, sulmuesi i kombëtares gjermane Tim Werner shpërthen me forcë një slallom nga gjysmëfusha e Leipzigut dhe pasi shmang dy mbrojtës shënon të dytin për miqtë. Leipzigu pati të tjera raste për ta thelluar rezultatin, me Hamburgun që u ul me këmbë në tokë pas pikëve të plota që mori në dy ndeshjet e para.

Artikulli paraprakEmini: I lumtur për rikthimin te Shkëndija