Infantino vazhdon turin latin

Erdhi si një imazh i ri për të nxjerrë FIFA-n nga skandalet korruptive dhe akuzat për manipulime votimesh e pastrime parash, por të paktën në publik, Gianni Infantino nuk heq dorë nga luksi që i ofron detyra.

Presidenti i qeverisë së futbollit botëror zbarkoi me çarterin e tij në ndalesën e tretë të marsit në Amerikën e Jugut, duke qëndruar në qytetin Kokocamba në Bolivi për nëj vizitë zyrtare.

Infantino u vendos disi në siklet nga zakonet e imponuara të vendasve me një dush lulesh në aeroport dhe simbolet tradicionale të Bolivisë, por presidenti i FIFA-s ia doli të qëndronte i qeshur në takimet zyrtare.

Zvicerani u nderua me dekoratën më të lartë që jep Bolivia, duke marrë në duar “Urdhrin e Kondorit të Andeve”.

“Është një kënaqësi e madhe të jem këtu me miqtë e mi bolivianë, presidentin dhe federatën. Ju falënderoj për afeksionin që më shfaqni pasi ndjehem në shtëpi”, tha Infantino.

Kreu i FIFA-s do të marrë pjesë në një miqësore simbolike ku do të luajnë dhe emra të njohur të tërhequr nga futbolli, si braziliani Cafu apo spanjolli Fernando Hierro.

Artikulli paraprakFaqja e parë
Artikulli tjetërRekordi, qytetarët tërheqin 32 milionë euro nga bankat në shkurt