De Rossi: Kemi avancuar shumë me Di Francescon

Kapiteni i Romës, Daniele de Rossi “ngre në qiell” trajnerin aktual të verdhekuqve, Eusebio di Francesco. Mesfushori evidenton përmirësimin e dukshëm të skuadrës në krahasim me vitet e kaluara, sidomos në aspektin psikologjik dhe të mentalitetit. “Me Di Francescon jemi përmirësuar shumë, veçanërisht për mënyrën se si sillemi në fushë. Tani nuk kemi më frikë dhe përballemi si të barabartë me çdo kundërshtar. Ia kemi dalë të zhvillojmë ndeshje shumë të mira dhe me shumë agresivitet. Besoj se këtë vit jemi në rrugën e duhur për të fituar trofe”, tha De Rossi.
Në këtë fillim sezoni, Di Francesco ka bindur të gjithë skeptikët, se është i aftë mjaftueshëm për të drejtuar skuadrën e Romës. Pas ndeshjes me Chelsea-n, trajneri shijoi edhe ndjesën e tifozëve për dyshimet e hedhura mbi të.
Ndërkohë, Manchester City ka fituar 4-2 në Napoli, duke siguruar kualifikimin për në raundin e ardhshëm të Champions League, 180 minuta para fundit të fazës me grupe. Skuadra e drejtuar nga Pep Guardiola i ka fituar të katër ndeshjet e luajtura në Grupin F. Napoli kaloi i pari në avantazh me anë të Lorenzo Insigne, por pjesa e parë u mbyll 1-1, pasi miqtë barazuan me goditjen me kokë të Nicolas Otamendi. Në minutën e tretë të pjesës së dytë, City goditi sërish në të njëjtën mënyrë, teksa John Stones shënoi me kokë gjatë një goditje nga këndi.