10 atletët më të paguar për vitin 2024, sipas Forbes

Shifrat janë jashtëzakonisht të larta aq sa yjet e NBA-së, LeBron James (128.4 milionë dollarë) dhe Giannis Antetokounmpo (111 milionë dollarë) kanë bërë shaka në mediat sociale për të kaluar në Arabinë Saudite – ashtu si furbollistët dhe është e lehtë të kuptohet pse.

Secili nga dhjetë atletët më të paguar të vitit 2024, shumica futbollistë, fitoi më shumë se 100 milionë dollarë për herë të parë në historinë e të dhënave të Forbes, falë ofertave që vijnë nga tregu arab, duke tejkaluar nivelin më të lartë të mëparshëm prej tetë atletëve në vitin 2023. Së bashku, dhjetë atletët më të paguar në botë fituan rreth 1,38 dollarë miliardë para taksave dhe tarifave të agjentëve gjatë 12 muajve të fundit, duke thyer rekordin e vitit të kaluar prej 1.11 miliardë dollarësh me 24%.

1. Cristiano Ronaldo: 260 milionë dollarë
Në fushë: 200 milionë dollarë
Jashtë fushës: 60 milionë dollarë
Kombësia: Portugali
Sporti: Futboll
Mosha: 39 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Fitimet totale të vlerësuara prej 260 milionë dollarësh të Ronaldos, niveli më i lartë i të gjitha kohërave për një futbollist, e bën atë atletin më të paguar në botë për herë të katërt në karrierën e tij. Kjo vjen kryesisht falë pagës së tij masive vjetore prej 200 milionë dollarësh me Al Nassr, e cila në dukje ka qenë një investim i denjë për klubin e Ligës Pro Saudite. Sulmuesi 39-vjeçar kryeson ligën me 33 gola të shënuar dhe ka fituar çmimin Lojtari i Muajit në gusht, shtator, dhjetor dhe mars. Ai është gjithashtu jashtëzakonisht i vlefshëm edhe për sponsorët, duke lidhur shpesh partneritet me ta – përfshirë shkëmbimin e kriptove Binance dhe aplikacionin e fitnesit Erakulis – falë 629 milionë ndjekësve të tij në Instagram, përveç marrëveshjeve të tjera me Nike, Herbalife, Clear Haircare dhe, së fundmi, Whoop. Ronaldos i detyrohet gjithashtu një çek prej 10.5 milionë dollarësh nga ish-klubi i tij, Juventus, pasi një gjykatë vendosi që skuadra e Serisë A kishte ende detyrime për pagat e papaguara që datojnë nga një ulje e tyre, shkaktuar nga pandemia Covid-19.

2. Jon Rahm: 218 milionë dollarë
Në fushë: 198 milionë dollarë
Jashtë fushës: 20 milionë dollarë
Kombësia: Spanjë
Sporti: Golf
Mosha: 29 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Vendimi i Rahm për t’iu bashkuar LIV Golf dhjetorin e kaluar ka qenë jashtëzakonisht fitimprurës, edhe jashtë garancisë së raportuar prej 350 milionë dollarësh që ai mori për t’u bashkuar me turneun e mbështetur nga Arabia Saudite. Ndërsa spanjolli nuk ka fituar ende një event LIV, ai ka fituar 6.6 milionë dollarë nga shtatë turne në 2024, gjë që e vendos atë në vendin e gjashtë në listën zyrtare të PGA Tour këtë sezon (që nga 13 maji).

3. Lionel Messi: 135 milionë dollarë
Në fushë: 65 milionë dollarë
Jashtë fushës: 70 milionë dollarë
Kombësia: Argjentinë
Sporti: Futboll
Mosha: 36 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Mbërritja e Messit në Miami nuk ka qenë asgjë më pak se një zbulim për klubin e tij të ri – Inter Miami ka rritur shitjet e biletave, ka organizuar një turne novator global parasezonal dhe ka shtuar një mori sponsorizimesh fitimprurëse, duke përfshirë një partneritet me Royal Caribbean, marrëveshja më e vlefshme e fanellave në Historia e MLS. Forbes vlerëson se Inter Miami tani është ekskluziviteti i dytë më i vlefshëm në Major League Soccer me 1.03 miliardë dollarë dhe klubi pret të rrisë të ardhurat nga 118 milionë dollarë në 2023 në më shumë se 200 milionë dollarë këtë vit. Ndërkohë, Messi ka performuar siç është reklamuar. Tetë herë fituesi i Topit të Artë shënoi 10 gola në nëntë ndeshjet e tij të para këtë sezon dhe së fundmi u bë lojtari i parë i MLS që regjistroi pesë asistime në një ndeshje të vetme. Jashtë fushës, Messi shtoi Lowe’s në një grup sponsorësh që përfshin Adidas, Apple dhe Konami. Ai gjithashtu thuhet se po bashkëpunon me prodhuesin e “White Claw Hard”Seltzer për të lançuar pijen e tij sportive këtë verë.

4. Lebron Xhejms: 128,2 milionë dollarë
Në fushë: 48.2 milionë dollarë
Jashtë fushës: 80 milionë dollarë
Kombësia: Shtetet e Bashkuara
Sporti: Basketboll 

Mosha: 39 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

E ardhmja e James me Los Angeles Lakers është subjekt i spekulimeve të mëdha pas një tjetër daljeje zhgënjyese nga play-off. Katër herë MVP ka një opsion prej 51.4 milionë dollarësh për lojtar, sipas Spotrac, por gjithashtu ka shprehur dëshirën për të luajtur me djalin e tij të madh, Bronny, i cili pritet të bashkohet me NBA. Ndërkohë, James do të bëjë paraqitjen e tij të fundit olimpike pasi Skuadra e SHBA synon të fitojë medaljen e artë në Paris këtë verë. Dhe ndërsa mendon për jetën pas NBA, James shtoi një partneritet me DraftKings në janar dhe iu bashkua një morie të famshëmsh që investojnë në sipërmarrjen e re tregtare të botës së golfit, PGA Tour Enterprises.

5. Giannis Antetokounmpo: 111 milionë dollarë
Në fushë: 46 milionë dollarë
Jashtë fushës: 65 milionë dollarë Kombësia: Greqi
Sport: Basketboll 

Mosha: 29 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Antetokounmpo është rikthyer pasi dëmtimit teksa i dha fund asaj që ishte një fushatë e trazuar për yllin e Milwaukee Bucks. Jashtë fushës, ai vazhdon të rritet. Antetokounmpo lançoi një kompani prodhimi në janar, shtoi një partneritet me pijen freskuese të Pepsi Starry në shkurt dhe ka atletet e tij të gjashtë me firmën me Nike në rrugë më vonë këtë vit.

6. Kylian Mbappé: 110 milionë dollarë
Në fushë: 90 milionë dollarë
Jashtë fushës: 20 milionë dollarë
Kombësia: Francë
Sporti: Futboll
Mosha: 25 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Largimi i afërt i Mbappe nga Paris Saint-Germain do t’i japë fund eksperimentit të superskuadrës së PSG-së prej 1.3 miliardë dollarësh, pasi superylli francez 25-vjeç pritet gjerësisht të përmbushë ëndrrën e tij të fëmijërisë duke iu bashkuar gigantit spanjoll Real Madrid sezonin e ardhshëm. Pavarësisht se ka grumbulluar gjashtë nga shtatë titujt e mundshëm të Ligue 1 gjatë mandatit të tij, PSG nuk arriti të fitojë një Champions League me Mbappé në listë. Fiton ose humbet, ai mbetet shumë aktiv jashtë futbollit. Mbappé krijoi një kompani prodhimi në vitin 2022, e cila bashkëpunoi me NBA dhe ka marrëveshje me Nike, Hublot dhe Oakley, ndër të tjera.

7. Neymar: 108 milionë dollarë
Në fushë: 80 milionë dollarë
Jashtë fushës: 28 milionë dollarë
Kombësia: Brazil
Sporti: Futboll
Mosha: 32 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Për ta joshur atë që t’i bashkohej futbollit të Arabisë Saudite Al Hilal vitin e kaluar, Neymar thuhet se mori një paketë të mbushur me përfitime, duke përfshirë aksesin në një avion privat, një flotë makinash luksoze dhe një rezidencë me personel të plotë. Por mandati i tij filloi me një sezon të pafat. Në tetor, ndërsa luante në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës, ylli brazilian u dëmtua duke e mbyllur sezonin e tij të klubit me vetëm pesë ndeshje të luajtura midis Ligës Saudite Pro dhe AFC Champions League. Kjo nuk e ka penguar Neymar që të nënshkruajë marrëveshje të reja. Që nga lëndimi, ai ka shtuar Skims në portofolin e tij, ka lançuar një reklamë me këpucët e reja të futbollit me Puma dhe ka bashkëpunuar me Fun Brands për të zhvilluar linjën e tij të koktejeve dhe moktejeve.

8. Karim Benzema: 106 milionë dollarë
Në fushë: 100 milionë dollarë
Jashtë fushës: 6 milionë dollarë
Kombësia: Francë
Sporti: Futboll
Mosha: 36 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Benzema, i cili fitoi Topin e Artë në vitin 2022, u largua nga Real Madridi si lojtar i lirë vitin e kaluar dhe iu bashkua skuadrës Saudite të Ligës Pro, Al Ittihad. “Si musliman, kur je në Mekë ndihesh i qetë”, tha ai në një intervistë zyrtare të ligës, duke ofruar një vështrim thellësisht personal se pse e bëri këtë veprim. Sezoni i tij i parë me Al Ittihad është rrënuar nga probleme shëndetësore, megjithatë, kjo është arsyeja pse ai është rikthyer në klinikën e Real Madridit nën mbikëqyrjen e ish mjekut të tij në Spanjë, sipas ESPN.

9. Stephen Curry: 102 milionë dollarë
Në fushë: 52 milionë dollarë
Jashtë fushës: 50 milionë dollarë Kombësia: Shtetet e Bashkuara
Sporti: Basketboll
Mosha: 36 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Goditjet e mprehta të Curry-t kanë vazhduar edhe në fazat e mëvonshme të karrierës së tij, duke udhëhequr NBA-në me 357 tre pikësh këtë sezon dhe duke fituar një vend në listën olimpike të Team USA. Ai ka qenë gjithashtu i dalluar edhe jashtë fushës, duke nënshkruar një marrëveshje të re me Under Armour vitin e kaluar dhe do të dalë në pension me 75 milionë dollarë në aksione të kushtëzuara në këste të barabarta midis 2029 dhe 2034. Marka Curry tani është zgjeruar përtej yllit të saj të emrit. Curry po del gjithashtu para kamerës edhe në fusha të tjera, duke luajtur në një film të ardhshëm që u porosit direkt në serial nga Peacock

10- Lamar Jackson: 100.5 miionë dollarë
Në terren: 98.5 milionë dollarë
Jashtë fushës: 2 milionë dollarë
Kombësia: Shtetet e Bashkuara
Sporti: Futboll
Mosha: 27 vjeç

SHIFRA E DITËS: 10 atletët më të paguar për vitin 2024,

Lamar Jackson arrin në dhjetëshen e parë falë bonusit të nënshkrimit prej 72.5 milionë dollarësh që mori me kontratën e tij të re me Baltimore Ravens vitin e kaluar. Qendërmbrojtësi 27-vjeçar festoi duke fituar çmimin e tij të dytë MVP të NFL, pasi udhëhoqi Ravens në një rekord 13-4 dhe një titull të divizionit AFC Central. Jashtë fushës, Jackson punon me Oakley dhe StatusPro, krijuesit e video lojrave virtual NFL Pro Era. Ai zotëron gjithashtu një sërë biznesesh, përfshirë një restorant ushqimi shpirtëror, një kompani prodhimi, një label diskografike dhe një linjë veshjesh të quajtur Era 8.

Artikulli paraprakDy miq të sjellshëm
Artikulli tjetërZgjedhjet në Universitete/ Sindikata: Të mos njihen proceset farsë me një kandidat të vetëm