Basha: Ta bashkuar të gjitha forcat e gjalla të shoqërisë për të shpëtuar vendin nga sundimi i një pakice që mban peng të ardhmen

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas raportit të “Transparency International” ku thuhet se, Shqipëria është e kapur nga korrupsioni.

Me anë të një reagimi në Facebook, Basha shkruan se, beteja e PD dhe e shqiptarëve nuk është kundër PS, por kundër një pakice të korruptuar që ka marrë peng shtetin dhe vendin.

“Platforma për demokracinë do të bëjë bashkë të gjitha forcat e gjalla të shoqërisë për të shpëtuar vendin nga sundimi i një pakice që mban peng të ardhmen e tij”, shkruan Basha.

Reagimi i plotë

Beteja jonë dhe e shoqërisë shqiptare nuk është kundër Partisë Socialiste, por kundër pakicës së korruptuar që ka kapur shtetin dhe e plaçkit atë me një grusht të vogël njerëzish, me të cilët masakron zgjedhjet, kriminalizon politikën dhe shkatërron ekonominë.

Shqiptarët i’a dinë dështimet, raportet ndërkombëtare i’a kanë ekspozuar babëzinë, askush nuk gënjehet nga ripërtypja e fjalimeve të vjetra të atij që ka varfëruar familjet shqiptare dhe ka degdisur gjysmë milioni shqiptarë.

Përballë këtij regjimi, kemi detyrën qytetare të bashkohemi dhe të punojmë për kthimin e demokracisë dhe legjitimitetit në vend. Platforma qytetare për demokracinë do të bëjë bashkë të gjitha forcat e gjalla të shoqërisë që e duan ndryshimin dhe janë të vendosura të shpëtojnë vendin nga sundimi i një pakice që mban peng të ardhmen e tij.

11 1

Artikulli paraprakPolicia bllokohet në trafikun kilometrik në autostradën Tiranë-Durrës (Foto)
Artikulli tjetërSi u fut në kurth nga policia vajza që u kap me 1.4 ton kokainë në shtetin fqinj