Zyrtare, Facebook do të quhet Meta

Njoftimi i shefit ekzekutiv të Facebook, Mark Zuckerberg se gjigandi i mediave sociale do të ndryshojë emrin e kompanisë së tij në Meta në riemërtimin e realitetit virtual shkaktoi neveri dhe konfuzion tek përdoruesit, por shkaktoi edhe një ortek komentesh humoristike dhe talljesh.

Zuckerberg tha të enjten se Meta do të përfshijë Facebook, si dhe aplikacione si Instagram, WhatsApp dhe markën e realitetit virtual Oculus.

“Po shpallim Meta – emrin e ri të kompanisë Facebook”, shkruan gjigandi i teknologjisë në një postim në Twitter.

“Objektivi ndihmon për të ndërtuar një metaverse, një vend ku ne do të luajmë dhe do të lidhemi në 3D. Mirë se vini në kapitullin tjetër të lidhjeve sociale”, kanë shkruar ata.

Riemërtimi vjen në një kohë kur kompania po përballet me një sërë krizash në marrëdhëniet me publikun.

Dokumentet e shumta të zbuluara së fundmi, të njohura tani si letrat e Facebookut, kanë ekspozuar operacionet e brendshme të kompanisë, me sinjalizuesin Frances Haugen që akuzon Facebook se ka vënë fitimet përpara se të çlirojë platformën e tij nga gjuha e urrejtjes dhe keqinformimi.

Emisioni satirik i lajmeve Daily Show krijoi montazhin duke kombinuar prezantimin e Metës me video nga Zuckerberg me pamjet e trazirave të 6 janarit në Capitol Hill dhe marshimin e Nacionalistëve të Bardhë të vitit 2017 në Charlottesville.

“Imagjinoni të vendosni syze ose kufje dhe menjëherë e gjetët veten në shtëpinë tuaj dhe keni një pamje tepër frymëzuese të asaj që ju e konsideroni më të bukurën”, thotë Zuckerberg në videon e protestave të Capitol.

Në diskutimin për riemërtimin e diskutueshëm iu bashkuan edhe politikanë të të gjitha linjave partiake.

Kongresmenja progresiste e Nju Jorkut, Alexandria Ocasio-Cortez nuk e frenoi mosmiratimin e saj, duke e quajtur kompaninë një “kancer të demokracisë” dhe një “makinë globale të mbikëqyrjes dhe propagandës për forcimin e regjimeve autoritare dhe shkatërrimin e shoqërisë civile”.

As senatorët amerikanë Richard Blumenthal dhe Ed Markey nuk hezituan.

Blumenthal, një ish-Prokuror i Përgjithshëm i Konektikatit, argumentoi se ndryshimi i emrit nuk ishte asgjë më shumë se një përpjekje për të “ngatërruar” dhe “shpërqendruar”, por se në fund do të “fshinte vite të tëra praktikash të paqëndrueshme dhe neglizhencë të privatësisë, mirëqenies së fëmijëve, përhapjes së urrejtjes, dhe gjenocid”.

Markey nuk pranoi të pranonte ndryshimin e emrit: “Facebook dëshiron që ne të fillojmë ta quajmë Meta, por ne do të vazhdojmë ta quajmë atë siç është, një kërcënim për privatësinë, demokracinë dhe fëmijët”.

Kompani të tjera “u bashkuan” me riemërimin. Zinxhiri i ushqimit të shpejtë Wendy shkroi në Twitter, “Ndrysho emrin në Mish”.

Twitter gjithashtu u përfshi me një llogari zyrtare duke bërë shaka se ata kishin “lajm të madh” të ndjekur nga sqarimi “lol po bëjmë shaka dhe ne jemi akoma Twitter”.

Shumë përdorues të mediave sociale e kanë dënuar ndryshimin e emrit si një shpërqendrim nga çështjet e sigurisë dhe përhapjen e gjuhës së urrejtjes në internet me një mori memesh dhe postimesh që pretendojnë se në këtë mënyrë Zuckerberg po përpiqet të shmangë përgjegjësinë.

Artikulli paraprakMediat amerikane, jehonë pranimit të padisë së Berishës nga gjykata në Paris
Artikulli tjetërSondazhi, shumica e shqiptarëve kundër reformës në drejtësi: Shkoi keq e më keq