Tërmete të një pasnjëshme në Shqipëri, dëmtohen disa shtëpi në Jug

Disa termite të njëpasnjëshme ranë mbrëmjen e sotme në Fier, Vlorë, Sarandë, Gjirokastër dhe Himarë.
Tërmeti që ka rënë para disa minutash në jug të Shqipërisë, ka shkaktuar dëme materiale në disa banesa.
Nga të dhënat e par rezulton se dy tërmetet, njëri i shkallës 4.7 ballë dhe tjetri i shkallës 3.8 ballë, me epiqendër 5 kilometra në thellësi të Himarës, dhe 10 kilometra në Adriatik, kanë shkaktuar dëme në disa banesa në jug të vendit.
Sipas burimeve, si pasojë e lëkundjeve janë dëmtuar disa shtëpi në Kuç.
Sipas IGJEUM, termeti e kishte epiqendrën 6 km në lindje të Himarës, dhe ishte me magnitudë 4.7 ballë.
Thellësia e këtij termeti mësohet se ka qenë 10 kilometra.
Lëkundjet janë ndjerë edhe në Tepelenë, Libohovë dhe zona të tjera.
Po ashtu mësohet se lëkundjet e fundit janë ndjerë edhe në orën 20:30.

termeti

Artikulli paraprakStudentët tjetër deklaratë të rëndësishme për protestën e 7 janarit para Kryeministrisë
Artikulli tjetërMiku i madh i shqiptarëve në krye të Komitetit për Politikë të Jashtme të Kongresit amerikan