Taksimi për profesionet e lira, eksperti: Do të shkojë për të paguar “ushtrinë” e sektorit publik prej 185 mijë punonjësish

Altin Sulejmani, ekspert kontabël i ftuar në emisionin “Sintezë” tha se rritja e taksimit për profesionet e lira, qeveria do t’i përdorë për të paguar pagat e zyrtarëve politikë.

“Me taksat që i vjelin profesionistëve të lirë do të rrisin pagat e sektorit publik. Ushtria prej 185 mijë do i rritet mirëqenia në kurriz të “bletëve punëtore” që jemi ne. Po të ishin kaq shumë të majtë, pensioni real i yni ka 10 vite që nuk rritet, pra pensioni real. Pensionistët tanë janë në prag të varfërisë të njohur nga Banka Botërore dhe këtë rishpërndarjen e shoh më tepër tek investimet publike dhe nuk besoj se i shkon mbrojtjes sociale”, tha ai.

Artikulli paraprakKundërshtar nga Ishujt Karaibe, UEFA organizon në Shqipëri mini-turneun ku merr pjesë edhe Kosova
Artikulli tjetërEkspertët e sigurisë për VOA-n: Luftimi i drogës në shkolla kërkon ndërhyrje jo vetëm policore