Roma “ok”, e mbylli vitin me fitore

Roma e mbylli vitin me fitore, duke mundur 3-1 Chievon në Serie A. Verdhekuqtë shkurtuan në 4 pikë diferencën me Juventusin kryesues, ndërsa thelluan distancën me Napolin ndjekës. El Shaarawy ishte protagonisti i madh i kësaj sfide, me një gol fantastik në fundin e pjesës së parë. Ndërkohë që në fillimin e pjesës së dytë “Faraoni” bëri gjithçka mirë në zonë kur shërbeu për Dzekon golin e 2-1. Përpara shpërthimit të El Shaarawy-t, Chievo megjithatë mendoi se mund të bënte surprizën e madhe kur shënoi me numrin 1 të saj, De Guzman. Pavarësisht kthesës së Romës në pjesën e dytë, skuadrës së Spallettit iu nevojit pak kohë deri në mbylljen e sfidës, me Perottin që shënoi vetëm në të 92-ën nga pika e bardhë golin e 3-1.
Napoli humbi terren me Romën, pasi barazoi 3-3 një ndeshje spektakolare me Fiorentinën, ku nuk i shërbeu as goli fantastik i Insignes për të marrë fitoren. Në fundin e pjesës së parë, Fiorentina fitoi madje dhe një 11-metërsh, por Kalinic me një gjest të madh sportiv i bëri të ditur gjyqtarit se nuk ishte penallti për skuadën e tij. Ndershmëria u shpërblye në pjesën e dytë, kur Fiorentina përmbysi rezultatin deri në shifrat 3-2 me një dygolësh të Bernardeschit dhe Zarates, por në minutën e 93-të kur vjollcët menduan se fituan Napoli gjeti një 11metërsh që e shndërroi në gol Gabbiadini që arriti t’i japë një pikë të tijve.
Një ndeshje spektakolare ku janë regjistruar përmbysje të herëpashershme të situatave ishte ajo mes Fiorentinës dhe Napolit. Skuadra e Hysajt, si zakonisht titullar, kaloi dy herë në avantazh me anë të Insinje dhe Mertens, por la shumë për të dëshiruar në fazën mbrojtëse, duke u arritur nga golat e Bernardeskit. Në minutën e 82-të, Zarate shënoi golin që mendohej se do të mbyllte ndeshjen, por një penallti e minutës së 94-të, e realizuar nag Gabiadini vendosi barazimin përfundimtar 3-3.
Edhe më e pabesueshme ishte ndeshja mes Kaljarit dhe Sasuolos, ku miqtë e panë veten në avantazh 3-1 në minutën e 58. Por gjithçka ndryshoi brenda 18 minutash, ku Kaljari shënoi 3 herë për të marrë një sukses 4-3 që e largon nga zona e rrezikshme e klasifikimit.
Peskara e shqiptarëve, ku në fakt luajti vetëm Memushaj, mbylli vitin me një barazim të vështirë në transfertë ndaj Palermos. Vendasit kryesuan deri në shtesën e ndeshjes, ku një penallti u dha shansin e barazimit miqve. Pas dy penalltive të humbura së fundmi, Memushaj nuk e mori përsipër të gjuante vetë nga pika e bardhe dhe goditjen e kreu Biragi, i cili realizoi saktësisht duke i siguruar një pikë ekipit të tij.