PD nis betejën në gjykatë për masakrën zgjedhore: Test për Kolegjin Zgjedhor, do të jetë i panashëm apo në shërbim të Ramës

Partia Demokratike do të nisë betejën në gjykatë për zgjedhjet e 25 prillit. Pas rrëzimit të kërkesave nga ana e KAS, PD do të dërgojë çështjet në Kolegjin Zgjedhor.

Juristi Marash Logu shprehet se ky është një test për kolegjin, nëse do të jetë i paanshëm apo në shërbim të Ramës, si me fletët e votimit.

Reagimi i juristit Marash Logu

Prej tre javësh qytetarët shqiptarë kanë dëshmuar me zë e figurë nga salla e Komisionit të Ankimeve dhe Sanksioneve faktet e pakundërshtueshme të masakrës zgjedhore të 25 prillit:

Blerje masive e votës nëpërmjet individëve me rekorde të tmerrshme kriminale

+10.003 leje legalizimi

+13.000 punonjës të rinj në administratë qendrore

63 milionë euro paga shtesë

2.5 milionë euro ndihma ekonomike

1.9 milionë euro “paga lufte”

125 milionë euro pagesa për tërmetin

500% më shumë tendera publikë se mesatarja e 5 viteve të fundit

83 mijë fletë votimi të pavlefshme

523 mijë qytetarë pa të drejtë vote

910 mijë vjedhje të të dhënave personale

Për vërtetimin e secilit prej këtyre fakteve, Partia Demokratike vendosi në dispozicion të KAS mbi 600 faqe shpjegime dhe 450 prova shkresore, foto dhe video. Por, fatkeqësisht tre noterët e masakrës zgjedhore vendosën të sillen si shërbëtorë të Edi Ramës, në vend të zbatimit të ligjit. Ata mbyllën sytë para qindra fakteve e provave, dhe refuzuan paligjshmërisht 171 kërkesa për transparencë të plotë mbi masakrën elektorale të 25 prillit.

Megjithatë, pas dorëzimit të 5 padive të para, nga nesër vazhdojmë betejën në Kolegjin Zgjedhor. Nesër i takon Kolegjit të vendosë nëse do të jetë në anën e ligjit, duke pranuar provat tona dhe marrë çdo provë të kërkuar për të vërtetuar plotësisht masakrën zgjedhore të 25 prillit, apo do të vazhdojë historinë e vendimeve si ai i fletëve të votimit që bëri nul vullnetin e 83 mijë shqiptarëve.

Në çdo rast, ne i qëndrojmë besnik angazhimit tonë solemn para të gjithë shqiptarëve: beteja do të vazhdojë në çdo front, me të gjitha mjetet dhe mundësitë që ekzistojnë. Sepse kjo nuk është betejë as për anëtarët e KAS-it, as për gjyqtarët e Kolegjit, madje as për partitë politike, por për gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët janë viktimat e vërteta të 25 prillit.

Artikulli paraprakVideo/ Qytetarja u lutet duke qarë, policët e Veliajt i marrin arkat me mallra dhe i fusin në bagazhin e makinës
Artikulli tjetërVideot skandaloze të kryetares së Gjykatës së Elbasanit në Tik-Tok