Denoncimi i prokurorëve italianë: Krimi ka kapur të gjitha nivelet e qeverisjes në Shqipëri

Drejtësia italiane përmes prokurorëve të sja ka bërë kontatimin mjaft të fortë sipas të cilëve krimi I organizuar ka kapur të gjitha nivelet e qeverisjes në Shqipëri. Kryetari I opozitës, basha ka deklaruar se reportazhi I RAI 3 ka tronditur Italianë dhe Shqipërinë për nivelin e trafikut të drogës dhe kriminalitetit

“Krimi ka mbështetjen e qeverisë, paratë e drogës pastrohen hapur. E gjithë Italia dhe Europa, sikundër Shqipëria, mbrëmë, është tronditur nga dëshmitë që kanë sjellë Prokurorët dhe oficerët italianë në një reportazh dje të televizionit shtetëror Italian, Rai 3, një pasqyrë e rëndë të gjendjes së trafikut të drogës”, tha Basha.

Dëshmitë e Antimafias Italiane janë se:
1. Këtë vit kanabis po kultivohet në një të tretën e territorit të Shqipërisë.
2. Sasia e kanabisit këtë vit është 5 herë më e lartë se vitin e kaluar
3. Krimi shqiptar ka ndërtuar celula në të gjithë Europën dhe në Amerikën Latine

4. Organizatat kriminale shqiptare kontrollojnë në mënyrë ekskluzive gjithë trafikun e heroinës afgane, që kalon përmes rrugës ballkanike.
5. Organziatat kriminale shqiptare janë kthyer në lojtarë të mëdhenj ndërkombëtarë në trafikun e kokainës, që e marrin nga Amerika Latine dhe e fusin në Europë, shpesh, përmes Shqipërisë.

6. Krimi shqiptar është zhvilluar për shkak të pandëshkushmërisë dhe lirisë absolute që i është dhënë krimit në Shqipëri.
7. Krimi ka kapur të gjitha nvielet e qeverisjes dhe ka mbështetje nga të gjitha nivelet e qeverisjes, nga me i ulëti tek më i larti. Këtë të fundit e dëgjuam me zë dhe me figurë nga Prokurori i Antimafias.

8. Kriminelët e kërkuar në Europë shëtisin të lirë në Shqipëri.
9. Paratë e krimit pastrohen haptazi në Tiranë Këto janë gjetjet e dokumentarit bombë, kësaj pasqyre, e cila konfirmohet nga të gjitha raportet ndërkombëtare mbi Shqipërinë.

Artikulli paraprakAfera 18 miliardë lekë e Ramës do t’u kushtojë bizneseve 1000 euro kosto vjetore shtesë
Artikulli tjetërItalia hap dosjen “Rama”, Basha paralajmëron arrestimin e bujshëm që do të zgjidhë krizën politike