Nga qëndrimi gjatë ulur te gjumi i pamjaftueshëm, këto janë zakonet që ngadalësojnë metabolizmin tuaj

Mësoni rregullat bazë për një dietë që rrit metabolizmin dhe ndihmon në djegien më të shpejtë të kalorive dhe shikoni cilat janë gabimet e zakonshme të dietës sonë, të cilat “ngadalësojnë” metabolizmin:

Nuk hani shpesh

Kur e lini stomakun bosh për orë të gjata dhe nuk keni orar të vakteve, ka më shumë gjasa të keni më pak energji dhe më shumë gjasa të bëheni obezë ose të shtoni peshë. Sipas studimeve shkencore, kur hani me orar, ose nëse është e mundur kur hani vaktet tuaja në të njëjtën orë çdo ditë, ju ndihmoni trupin tuaj të digjet më shumë dhe të mos dorëzohet pas zakoneve jo të shëndetshme dhe të shtojë peshë.

Nuk flini mjaftueshëm

Gjumi i pamjaftueshëm dhe i dobët dëmton shumë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe figurën tuaj. Kur flini mjaftueshëm, keni më shumë energji dhe jeni më aktivë, ndërsa nuk konsumoni ushqim shtesë. Në të kundërt, kur jeni të lodhur sepse nuk keni fjetur mjaftueshëm ose keni pasur një gjumë të keq gjatë natës, atëherë metabolizmi juaj ngadalësohet. Kështu, ju humbni më pak kalori dhe për fat të keq keni më shumë gjasa të shtoni peshë, sepse në përgjithësi trupi juaj është duke mos funksionuar.

Jeni të dehidratuar

Marrja e pamjaftueshme e ujit dhe lëngjeve çon në dehidratim të trupit, i cili nga ana tjetër shkakton ngadalësimin e metabolizmit dhe djegien e më pak kalorive. Për të parandaluar dehidratimin, pini të paktën 2 litra ujë në ditë dhe hani shumë fruta dhe perime që janë gjithashtu të pasura me ujë.

Rrini gjatë ulur

Qëndrimi ulur mund të jetë i pashmangshëm për disa, por stërvitja është me të vërtetë një çështje zgjedhjeje. Nuk është e nevojshme të futeni në palestër për të përfshirë ushtrimet në jetën tuaj, por mund t’i drejtoheni formave të tjera të ushtrimeve që do t’ju sjellin në formë më të mirë dhe do t’ju ndihmojnë në rritjen e ritmit të metabolizmit. Provoni të ecni. çiklizëm, vallëzim, ushtrime aerobike në natyrë ose në shtëpi me udhëzime video në internet. Ka zgjidhje, gjithçka që ju nevojitet është këmbëngulja, oreksi dhe një qëllim.

Artikulli paraprakPas një ndërhyrjeje kirurgjikale u diagnostikua me kancer, DW: Sa i sëmurë është Charles dhe ç’mund të ndodhë tek Royals?
Artikulli tjetërDy llojet e mashtruesve në politikë