Letërporosia nga autoritetet belge/ SPAK zbarkon në shtëpinë e Suel Çelës, shoqërojnë të atin dhe vëllain

Kontrollet për Suel Çelën në Elbasan, kanë çuar në shoqërimin e të atit dhe vëllait të tij.

Suel Çela është në kërkim për porosi për vrasje në Elbasan. Në maj të vitit 2022 ai u shpall në kërkim në kuadër të operacionit “Plumbi i Artë” të organizuar nga SPAK. Sipas dëshmisë së Nuredin Dumanit ai është porositës i tre ngjarjeve 2 të parealizuara dhe 1 e mbetur në tentativë.

Suel Çela akuzohet se ka porositur atentatin e dështuar të 29 marsit 2022 ndaj Elton Kilës, që do ta kryente bashkëpunëtori i drejtësisë, Nuredin Dumani, por i cili mbeti i plagosur rrugës dhe më pas u arrestua.

Çela nga Elbasani, rezulton i dënuar në Itali për trafikim narkotikësh, por ai ka arritur t’i shpëtojë burgut. Në nëntor 2019, Gjykata e Elbasanit vendosi ta shpallë të pafajshëm Celën për sulmin ndaj policisë tek tregu ushqimor i Elbasanit.

Artikulli paraprakKush e fundosi dhëndrin e Berishës? Gazetarja tregon gjeneralin që “doli nga rreshti” dhe foli në SPAK
Artikulli tjetërMbape kundër skuadrës së zemrës, mamaja e francezit zbulon të vërtetën