Kina e gatshme t’i sigurojë Rusisë dhe Ukrainës kushtet e nevojshme për bisedime

Kina është e gatshme t’i sigurojë Rusisë dhe Ukrainës kushtet e nevojshme për negociata, tha zëvendësambasadori i Kinës në OKB.

“Kina mbron thirrjen në kohë të një konference ndërkombëtare të njohur si nga Rusia ashtu edhe nga Ukraina, me pjesëmarrje të barabartë të të gjitha palëve për të diskutuar të gjitha opsionet e paqes mbi baza të drejta. Ne jemi të gatshëm t’i ofrojmë Rusisë dhe Ukrainës kushtet e nevojshme për negociata dhe do bëni përpjekje të pandërprera për hir të një zgjidhjeje të hershme politike të krizës”, tha Geng Shuang në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Sipas Geng, “furnizimi i mëtejshëm i armëve në fushën e betejës vetëm rrit rrezikun e përkeqësimit të krizës dhe në asnjë mënyrë nuk promovon de-përshkallëzimin”.

“Është më mirë t’i jepet fund luftës përmes negociatave sesa të vazhdohet me konfliktin. Kina u bën thirrje edhe një herë të gjitha palëve të interesuara të shtojnë përpjekjet diplomatike për një armëpushim dhe t’i japin fund armiqësive, në mënyrë që të promovohet një zgjidhje e hershme politike e kriza dhe ardhja e paqes”, theksoi Geng.

Diplomati kinez vuri në dukje se “kriza në Ukrainë ka arsye komplekse historike dhe praktike”.

“Ne nuk kemi furnizuar me armë ose pajisje vdekjeprurëse asnjërës palë të konfliktit. As nuk kemi bërë ose do të bëjmë ndonjë gjë për të përfituar nga kriza. Pozicioni për çështjen e Ukrainës ka qenë gjithmonë konsistent dhe i qartë. Kina ka insistuar gjithmonë në mbështetjen për paqen dhe promovimin e bisedimeve të paqes”, shpjegoi ai.

Presidenti rus Vladimir Putin tha në një intervistë në shkurt me gazetarin amerikan Tucker Carlson se Rusia nuk kishte hequr dorë kurrë nga një dialog për Ukrainën, por se nuk do të bënte hapin e parë pas ndërprerjes së bisedimeve në Stamboll në mars 2022.

Artikulli paraprakVOA: Serbia në fushatë kundër Kosovës në KiE dhe kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë
Artikulli tjetërKu po shkon ekonomia?! Si ngadalësimi i konsumit dhe aktivitetit të tregtisë nxori në pah përmasat reale të emigracionit