Fitim Zekthi: Meta dhe Foltorja janë njësoj të dobët dhe me probleme me drejtësinë

Analisti politik, Fitim Zekthi në një emision televiziv deklaroi se kryetari i PL-së, Ilir Meta është në pikën më të dobët të jetës së tij politike, pa mbështetje dhe tërësisht i mbërthyer nga shqetësimet që ai ka në raport me drejtësinë.

Sipas tij, Meta dhe Foltorja janë njësoj të dobët politikisht dhe me probleme me drejtësinë, mbështetjen dhe natyrisht që përfaqësojnë një opozitë që shqiptarët nuk e mbështesin.

Zekthi nënvizoi se janë absurde dhe deklaratat e Metës kur përpiqet ta krahasojë veten me Çërçillin.

“Pas humbjes të rëndë në zgjedhje e gjithë opozita e Metës dhe e Berishës ra në kllapi. Ajo nuk është opozitë përfaqësuese e shqiptarëve. Meta ra në heshtje për një periudhë kohe. Ai bën politikë me gjeste dhe është tregues i një dobësie politike. Gjestet që ai bën janë nga më të habitshmet. Dëshmon për dobësi të mbështetjes popullore. Ai flet për komplot ndaj tij, dëshmon politikën e gjesteve sepse e ndjen që s’ka mbështetje. Kur je keq aludon se ka komplot duke filluar nga Rusia, Kina, SHBA. E njëjta gjë ndodh edhe me foltoren. Janë e njëjta gjë në thelb, Meta dhe Foltorja. Teorikisht është e mundur, por praktikisht e ka të pamundur. Ka pak shtetarë në botë që kanë kaluar në poste të larta kaq gjatë sa Meta. I gjen në vetëm në vendet afrikane shembuj të tillë si Meta. Të lidhësh Metën me Çërçillin është absurde. Sepse mbi Metën rëndojnë akuza të rënda me korrupsionin dhe gjithçka. Nuk e paragjykoj, por mbi të ka akuza të rënda. Ka 32 vite në politik e pushtet dhe s’ka shans të ndërtojë ndonjë gjë. Meta nuk pranon të hetohet dhe sulmon drejtësinë dhe gjithë bota është kundër tij.”,
tha Zekthi.

Artikulli paraprakAnketa, 65% e mësuesve në arsimin 9-vjeçar nuk përdorin TIK në procesin mësimor
Artikulli tjetër“Gaz Bardhi nuk përfaqëson as Pashkon e as Imamin”/ Plas debati në studio mes Kullurit dhe Lelës