U reklamua me shumë bujë, “Napoleoni” po merr kritika të forta nga historianët: Shumë ngjarje nuk kanë ndodhur

Historianët nuk duket se janë veçanërisht të kënaqur me filmin e ri të Ridley Scott, “Napoleon”. Filmi biografik, ku interpreton Joaquin Phoenix si ushtar francez i kthyer në perandor, përmban përshkrime të disa prej betejave më të famshme evropiane në histori.

“Nuk është një dokumentar, ne e dimë këtë! Por do të jetë një vepër e shkëlqyer arti,” tha Dan Snow, historian dhe prezantues televiziv, në një video 5-minutëshe të TikTok.

“Nga 2 orë e 38 minuta, do të thoja 38 minuta të filmit janë të sakta”, tha historiani ushtarak Andrew Roberts për Sky News.

Snow dhe Roberts janë dy nga disa historianë që kanë zgjedhur pjesët e filmit dhe kanë kritikuar interpretimin e lirshëm të Scott për jetën e perandorit francez.

Scott, në përgjigje, nuk ka kërkuar falje. I pyetur nga “New Yorker” për postimin e Snow-it në TikTok, regjisori i famshëm tha: “Snow nuk është i vetmi që mund të bëjë diçka të tillë: “Të marrë një jetë”.

Historianët kanë thënë se shumë skena në film nuk kanë ndodhur kurrë. Një skenë, e cila tregon Napoleonin duke gjuajtur në piramidat egjiptiane, ka shkaktuar zemërim të veçantë mes akademikëve.

“Napoleoni nuk qëlloi në piramida dhe e ashtuquajtura beteja e piramidave, nuk u zhvillua në bazën e piramidave,” tha Snow. “Por, ju e dini, duket bukur!” tha ai.

Joan Tumblety, profesoreshë e asociuar e historisë franceze në Universitetin e Southampton, ishte më kritike ndaj skenës. Duke shkruar në “The Conversation”, ajo vuri në dukje: “Ju nuk keni nevojë të shpikni kurthe akulli ose Napoleoni të urdhërojë njerëzit e tij të qëllojnë piramidat, siç bën biografia e Ridley Scott, për të përcjellë indiferencën e tij të pamëshirshme ndaj jetës”.

 

Studiuesit kanë vënë në pikëpyetje edhe përzgjedhjen e Vanessa Kirby, e cila është 14 vjet më e re se Joaquin Phoenix, për të luajtur rolin e gruas së tij Napoleon, Josephine. Kjo zgjedhje shkaktoi “një valë befasie midis historianëve”, pasi Josephine ishte gjashtë vjet më e madhe se Napoleoni, tha për “The Conversation” Catherine Astbury, profesoreshë e frëngjishtes në Universiteti i Warwick.

Snow vuri në dukje se Napoleoni kurrë nuk u ngarkua në krye të një kalorësie të çorganizuar, nuk mori pjesë në ekzekutimin e Marie Antoinette dhe nuk vinte nga origjina modeste. “Nuk doli nga hiçi. Babai i tij ishte në fakt një aristokrat,” tha ai.

“Filmi i Ridley Scott nuk përfaqëson aq shumë të kaluarën, sa përcjell versione të historive dhe imazheve që kanë ndjekur Napoleonin që nga koha e tij – shumë prej të cilave janë fabrikuar nga dora e tij,” tha Tumblety.

I pyetur për historianët që kritikojnë saktësinë historike të filmit të tij, Scott i tha BBC-së: “A doni vërtet që unë t’i përgjigjem kësaj? … do të ketë një bip në të.”

Artikulli paraprakKërkon leje të posaçme për t’u betuar/ Në seancë edhe ambasadorja greke, shtyhet gjyqi për Belerin
Artikulli tjetërI vunë flakën Kuvendit, zbardhen akuzat për deputetët e Berishës, Flamur Noka dhe Albana Vokshi. Do referohen në SPAK