Tjetër skandal seksual në zyrat e shtetit! Zyrtari i policisë shfrytëzon një vajzë 13 vjeçe

Një punonjës policie i identifikuar si Petraq Rako me gradën Kryeinspektor është vënë në pranga në Sarandë, pasi akuzohet se ka bërë seks me një vajzë 13 vjeçe.

Arrestimi është bërë pas një hetimi disa javor. Bashkë me të është vënë në pranga dhe një 62-vjeçar i cili shfrytëzonte vajzën e mitur kundrejt pagesave.

Njoftimi i SHÇBA

Në funksion të procedimit penal të vitit 2021 të regjistruar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Sarandë, mbi bazën e akteve referuese të Komisariatit të Policisë Sarandë, pasi gjatë hetimeve në kuadër të këtij procedimi penal kanë dalë të dhëna për implikim të një punonjësi policie, nga ana e shërbimeve të Komisariatit të Policisë Sarandë në bashkëpunim me SHÇBA, më datë 18.11.2021 është finalizuar me sukses Operacioni ‘Shfrytëzuesit’, ku janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

  • Kryeinspektor P. R., 63 vjeç, punonjës policie Trup Shërbimi në PKK Rrips;
  • S. K., 62 vjeç, banues në fshatin Xarrë, Konispol.

Pas një hetimi një mujor nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, u bë e mundur kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve të mësipërm, pasi shtetasi S.K. ka shfrytëzuar për qëllime përfitimi shtetasen e mitur L. H., 13 vjeçe, duke përshtatur një ambient për shfrytëzimin e prostitucionit të kësaj shtetaseje.

Punonjësi i policisë P. R. është arrestuar në kushtet e flagrancës, pasi ka kryer marrëdhënie seksuale me shtetasen e mitur në ambientet e përshtatura nga shtetasi S.K.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar:

-2 automjete;

– 4 aparate celularë;

-një sasi vlere monetare e dyshuar si e përfituar nga veprimtaria kriminale

-është vendosur sekuestro konservative ndaj ambienteve të përshtatura për ushtrimin e kësaj veprimtarie të kundërligjshme.

Materialet proceduriale të arrestimit në flagrancë të shtetasve të mësipërm do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë për kryerjen e veprave penale ‘Shfrytëzim i prostitucionit’, ‘Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me të mitur’, ‘Prostitucioni’ dhe ‘Mbajtja e lokaleve për prostitucion’.

Artikulli paraprakZhduket pa lënë gjurmë një i ri
Artikulli tjetërBardhi: Qëndrimi im në mbledhjen e Kryesisë