Tensionohet situata/ Barbarët presin pemët natën në Laknas, banorët qëllojnë me sende të forta fadromën

Situatë e tensionuar në Laknas të Tiranës. Fadroma e firmës që kërkon të ndërtojë thertore, ka hyrë në orën 03:00 të mëngjesit të sotëm në Laknas duke prerë disa pemë dhe shkatërruar gjithçka.

Operacioni është kryeer gjatë natës ashtu si në të gjitha rastet e tjera kur barbarët e qeverisë dhe bashkisë së kryeqytetit kanë shkatërruar në Tiranë që nga Teatri Kombëtar, Liqeni Artificial, Kopshti Zoologjik, Garda e Republikës, etj.

Prerja e pemëve në mes të natës ka shkaktuar përplasje mes banorëve të cilët refuzojnë prerjen e pyllit dhe punëtorëve të firmës.

Situata është përshkallëzuar më tej dhe ka bërë që banorët të përdorin sende të forta me të cilat gjuajnë drejt fadromës duke mos e lejuar që të vazhdojë të presë pemë.

Sipas banorëve, fadroma ka hyrë në mënyrë tinëzare pasi rruga kryesore ku duhej të kalonte ishte e bllokuar nga banorët.

Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur dhe forcat e policisë të cilët po përpiqen të normalizojnë situatën.

Artikulli paraprakKomisioni Hetimor për inceneratorët, PD dorëzon kërkesën, Tabaku: Afera më e madhe korruptive. Rama dhe Ahmetaj para drejtësisë
Artikulli tjetërÇështja “Bechetti”/ PD, Duma: Shqiptarët nuk duhet të paguajnë 120 milionë euro për hakmarrjen politike të Ramës