Tabaku: Ky Akti Normativ nuk ka lidhje me pandeminë, por me hallet e qeverisë

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Financës dhe Ekonomisë anëtarja e Komisionit të Financave dhe Ekonomisë, Jorida Tabaku u shpreh se është dakord dekretit të presidentit Meta në lidhje me Aktin Normativ.

Ajo u shpreh se kishte dëgjuar ministren e Financave në lidhje me stimulin ekonomik dhe vuri në dukje ëë Akti Normativ i ëershorit 2021 nuk ka lidhje me stimulin Ekonomik.

“Nuk e kuptoj çfarë stimuli ekonomik do të japin për ekonominë 1 mld lekë për AKSHI apo 1 mld lekë për dronet ëë blihen nga Turëia”. U shpreh ajo ndërsa vuri në dukje disa nga shpenzimet e cituara në Aktin Normativ 2021 nga ëeveria.

“Ne mund të mblidhemi kur të doni për pandeminë dhe rindërtimin por nuk kemi një AN për këto çështje por për disa çështje“, nënvizoi ajo ndërsa vuri në dukje se shpenzimet në Akti Normativ 2021 nuk kanë lidhje me zërat.

Tabaku tha se zërat për infrastrukturën rurale, infrastrukturën rrugore apo ujësjellësin nuk kanë përse të merren me një Akt Normativ që gjoja kërkon vëmendje për pandeminë.

Artikulli paraprakBerisha publikon videon/ Polici hedh 50-tëshet: “Ardi Veliu na iku, por na bëri milionerë”
Artikulli tjetërTabaku: Qeveria do t’i japë 900 milionë lekë Bashkisë për Teatrin me Kullë dhe na e shet si buxhet për pandeminë!