Si partizanët ekzekutuan 40 intelektualë, patriotë e atdhetarë në 12 nëntor 1944 – Tiranë

Nata e 12 nëntorit 1944, nata e Masakrës komuniste tek Hotel Bristol, Tiranë.

40 intelektualë, patriotë e atdhetarë u ekzekutuan nga cetat partizane, me urdhër të Enver Hoxhës, 14 prej tyre i hodhën në një gropë pranë Hotel Bristolit.

Për të mos harruar këtë Natë Shën Bartolomeo tiranse, e patriotët viktimat që askush nuk i kujton më se nuk ka kush ta shkruajë historinë kur një Akademi shkencash drejtohet nga një Komunist!

Të Paharruar

Abdulla Saraçi
Muharrem Liku
Hamit Greblleshi
Muntaz Kokalari
Vesim Kokalari
Syrja Kokalari
Azis Blloshmi
Muharrem Lleshi
Akil Sakiqi
Nazmi Uruçi
Hasan Dine
Bajram Cuka
Boris Beleski
Fahri Dabulla
Faik Shkupi
Ismail Petrela
Jusuf Allamani
Jorgji Mema
Jakup Deliallisi
Mehmet Dado
Kapllan Deliallisi
Shefqet Deliallisi
Anton Fekeçi
Rifat Tërshana
Petraq Pekmezi
Selman Ali Korça
Aleks Mavraqi
Selman Shqefni
Minella Kotokoci
Ndue Pali
Selim Brahja
Selim Kelmendi
Nebil Çika
Lluka Xhumari
Rakip Kalenja
Ali Panariti
Subi Topulli

Qe Tirana e Shqipëria mos të kenë me një natë të tillë.
Në nderim të kujtimit të 14 viktimave të kësaj masakre që u gjeten të masakruar në bodrumet e Hotel Bristolit, mëngjesin e 13 nëntorit.
Studiuesi e historiani Uran Butka shkruan:
“Gjithçka projektohej nga kryeterroristi Enver Hoxha. “Kur unë kam biseduar me Enverin, – pohon Kristo Themelko, – ai më ka këshilluar që kur të hynim në qytet, të spastronim elementët e rrezikshëm. Prandaj, kur hyra në Tiranë, kërkova një listë nga organizata për këta elementë…

Artikulli paraprakPD nga shumicë morale në shumicë politike, SPAK dhe ndërkombëtarët do përshpejtojnë rënien e trekëndëshit të Bermudës
Artikulli tjetërDita e kujtesës, përkujtohen në Tiranë ushtarët britanikë dhe gjermanë të vrarë në Shqipëri