Shorti i Ligës së Kombeve/ Ndarja e vazove, ja rivalët e mundshëm të Shqipërisë

Të enjten në Paris duke nisur nga ora 18:00 do të hidhet shorti për edicionin e ri të Ligës së Kombeve për sezonin 2024-2025 ku 54 përfaqësuese, përfshirë edhe Shqipërinë do të njohin kundërshtarët. Përfaqësueset si gjithmonë do të ndahen në katër Liga, ku Ligat A,B dhe C do kenë katër grupe me nga katër skuadra. Ndërkohë në Ligën D do jenë dy grupe me nga tre ekipe.

Në bazë të rezultateve në edicionin e fundit të Ligës së Kombeve janë ndarë grupet dhe vazot ku Shqipëria bën pjesë në Ligën B të Ligës së Kombeve. Kuqezinjtë në short nuk mund të ndeshen me Slloveninë, Irlandën dhe Malin e Zi, pasi bëjnë pjesë në të njëjtën vazo.

Ndërkohë kundërshtari më i fortë që rrezikojnë kuqezinjtë është Anglia, që ndodhet në vazon 1 të Ligës B. Rivalët e tjerë të mundshëm nga kjo vazo janë Austria, Çekia dhe Uellsi.

SHORTI I UEFA NATIONS LEAGUE 2024 2025 1536x864 1

Kompeticioni i Nations League ka ngritur siparin në sezonin 2018-2019. Shqipëria në dy sezonet e para ka garuar në Ligën C dhe pas suksesit të arritur në sezonin 2020-2021 duke u renditur në vendin e parë në Grupin 4 të Ligës C, ka avancuar në Ligën B. Edhe këtë sezon kuqezinjtë ndodhen në Ligën B, teksa synimi është kalimi në Ligën A.

Kalendari:

Ndeshja 1 – 5-7 Shtator 2024

Ndeshja 2 – 8-10 Shtator 2024

Ndeshja 3 – 10-12 Tetor 2024

Ndeshja 4 – 13-15 Tetor 2024

Ndeshja 5 – 14-16 Nëntor 2024

Ndeshja 6 – 17-19 Nëntor 2024

Artikulli paraprakParlamenti Evropian kërkon hetime ndërkombëtare për parregullsitë gjatë zgjedhjeve në Serbi
Artikulli tjetërDokumenti/ U vranë një “dyzinë” me të rinj dhe trupat u lanë në rrugët e Tiranës. E vërteta e masakrës së 4 shkurtit 1944