Shehi: Nëse e lëmë Ramën të vazhdojë, dy vjet më vonë nuk do të ketë më shance për liri e demokraci

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi i ftuar në Ora News u shpreh se arma e fundit e opozitës për zgjedhje të lira dhe të ndershme është protesta.

Shehi: Ne do t’i eksplorojmë të gjitha mundësitë, por arma e fundit dhe decizive do të jetë protesta. Ne nuk hyjmë në zgjedhje me këto kushte, sepse asnjë nga kërkesat tona nuk është realizuar dhe do të marrim këtë rrugën e gjatë që kaloi.

Hila: Ju duket normale thënia e Bashës në konferencë ose na përkrahni protestën, ose na ulni kokën?

Shehi: Më normale se kaq. Unë do kisha thënë fjalë tjetër. Ne i themi shqiptarëve që edhe nëse ju pëlqen Rama mund ta durojmë. Shqipëria ka duruar edhe Enver Hoxhën 45 vjet. Ne nuk duam që shqiptarët të përsërisin të njejtën situatë. Se kush na qeveris ne është kaq evidente. Çdo ditë që rri më shumë ai merr më shumë nga shteti, nga xhepat e shqiptarëve. Nëse e lëm të vazhdojë, ajo që do jetojmë dy vjet më vonë nuk do të ketë më shance për liri dhe demokraci.

Artikulli paraprakGazetari i ‘Bild’ reagon ndaj Ramës: Unë isha vetë në Shqipëri, nuk duket mirë për një vend të bukur…
Artikulli tjetërGazetari i ‘Bild’ i përgjigjet Ramës: Akuzat, çmenduri nga njerëz që duhet të kenë tymosur gjëra të gabuara