Rey Manaj gol Juventusit

Rey Manaj ishte protagonist në suksesin 2-1 të të rinjve të Interit ndaj Juventusit në finalen e kthimit të Kupës së Italisë, trofe të cilin e ngritën zikaltërit, pasi edhe sfidën e parë të zhvilluar në Torino e kishin fituar 0-1. Në fakt, bardhezinjtë 19-vjeçarë kaluan të parët në avantazh në pjesën e parë me Kastanos, me një goditje të saktë me të djathtën në hyrje të zonës. Në minutën e 76 të sfidës, atëherë kur mendohej se për të përcaktuar fituesin e Kupës do të kërkohej koha shtesë doli në skenë sulmuesi shqiptar, i cili falë cilësive të tij teknike dhe fizike realizoi një gol spektakolar, duke shmangur mbrojtjen dhe portierin e Juventusit.
Në minutat e fundit Interi shënoi edhe golin e sigurisë me Zontan, për të ngritur më pas trofenë e Kupës brenda në “San Siro”. Manaj dhe portieri i Interit ishin ndër më të vlerësuarit me notën 6.5, por në paragrafin kushtuar sulmuesit kuqezi shkruhej se përveçse shënoi një gol spktakolar, ka humbur edhe të paktën dy raste të pastra për shënim. Pak para se gjyqtari të vërshëllente për përfundimin e takimit, Manaj u ndëshkua me karton të kuq pas dy të verdhave.

Exit mobile version