Pas SHBA edhe BE kritikon mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës: Aksioni ka qenë i padobishëm

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, e ka cilësuar të padobishme aksionin e Policisë së Kosovës në veri të hënën, për mbylljen e gjashtë njësive të Bankës Postare Kursimore.

 

Në një konferencë për media të martën, Stano ka thënë se Bashkimi Evropian do të dalë me reagim së shpejti për ngjarjen.

“Ka qenë ngjarje shumë e padobishme. Reagimi jonë zyrtar do të lëshohet herët pasdite”, ka thënë ai.

Policia e Kosovës ka mbyllur të hënën gjashtë njësi të Bankës Postare Kursimore në veri, të cilat kanë vepruar ilegalisht që nga paslufta. Në to u konfiskuan rreth 1.6 milionë euro.

Artikulli paraprak“Të burgosurit mjekoheshin pa kushte sanitare, udhëheqja kishte një klinikë e posaçme dentare”, rrëfimi i mjekut stomatolog: Sa paguheshim në diktaturë
Artikulli tjetërAustria dhe Britania e Madhe do të bashkëpunojnë për të deportuar emigrantët, kancelari Nehammer: Edhe BE të përdorë modelin e Ruandës