Nice kryeson falë Mario Balotellit

Nice's Italian forward Mario Balotelli (C) celebrates his team's victory at the end of the French L1 football match OGC Nice (OGCN) vs Olympique de Marseille (OM) on September 11, 2016 at the "Allianz Riviera" stadium in Nice, southeastern France.VALERY HACHE/AFP/Getty Images

Mario Balotelli duket se e ka seriozisht. Pas zhgënjimeve në karrierë me Interin, Manchester City-n, Milanin dhe Liverpool, sulmuesi kërkon me patjetër të ngrihet në nivelin e pritshmërive.
Zgjedhja për t’u transferuar te Nice lidhej pikërisht me faktin që 26-vjeçari kërkon të ringrihet pas disa viteve mes problemeve, polemikave dhe zhgënjimeve. Aktivizimi në skuadrën e Ligue 1 ishte një mënyrë për të rimarrë edhe vendin në përfaqësuesen italiane.
Ndoshta ka ende kohë për të folur për një rilindje, megjithatë Balotelli është protagonisti kryesor i surprizës Nice. Skuadra kryeson kampionatin francez, me 14 pikë në 6 ndeshje dhe nuk e njeh humbjen në këtë sezon.
Pas suksesit ndaj Marseille, në mesjavën që lamë pas skuadra nga riviera e mirënjohur franceze, shkatërroi 4-0 Monaco. SuperMario realizoi dy gola në atë ndeshje, duke i siguruar Nice kryesimin e vetëm në Ligue 1, përpara Paris Saint Germain.
Bëhet fjalë për dygolëshin e dytë të Balotellit në kampionat, pas atij të realizuar në debutimin sezonal në portën e Marseille. Në këtë mënyrë, sulmuesi largoi polemikat pas disfatës në Europa League, ku Nice u mposht nga Schalke, me gjermanët që dominuan në të gjitha aspektet e lojës.
Edhe pse duhet pak durim për të thënë nëse lojtari i afruar me parametër zero nga Liverpool-i është kthyer ai i ditëve më të mira, me siguri që sa më tepër luan, Balotelli aq më shumë e rrit lojën dhe shënon. Më në fund, 26-vjeçari mund të buzëqeshë dhe të ndihet sërish protagonist.
Olimpik Lion u rikthye te fitorja pas 3 javësh pasi arriti të mundë në shtëpi 5-1 Montpellier. Një sukses bindës për ekipin e Genesio që përfitoi dhe nga fakti se miqtë luajtën për më shumë se 80 minuta me 10 vetë. Montpellier, në fakt e nisi shumë mirë takimin, pasi kaloi në epërsi me një gol të Sanson që në minutën e 4-tërt, por kartoni i kuq i Poaty në të 8-tën kushtëzoi vazhdimin e sfidës. Lion përfitoi maksimalisht nga superioriteti numerik në fushë dhe që në pjesën e parë arriti të përmbysë rezultatin me Fekir dhe Tolisso. Në të 57-tën ndeshja ishte praktikisht e mbyllur me Fekir që realizoi dhe golin e dytë personal, duke çuar shifrat në 3-1 për vendasit në “Stade de Lumiere”. Në minutat 71-të dhe 75-të, falë golave të Tolisso dhe Cornet, Lyon vulosi përfundimisht ndeshjen me shifrat 5-1 duke u ngjitur në vendin e 7-të pas 6 javëve me 10 pikë.