Ndahet nga jeta stilistja e njohur e modës, Mary Quant.

Perandorisë Britanike duke u futur në Sallën e Famës së Modës.

Krijimet e saj shkuan përtej kufijve të ngushtë të Mbretërisë së Bashkuar dhe gjetën një reagim të madh në SHBA dhe Japoni.
Gjatë viteve 1970 dhe 1980, ajo u fokusua në produktet shtëpiake dhe produktet e bukurisë.

Ajo ishte e martuar me Alexander Plunkett Green dhe kishin një djalë. Burri i saj vdiq në vitin 1990 dhe ajo jetonte në shtëpinë e saj në Surrey.
Në dhjetor 2014, ajo u bë Damë, një titull nderi i kalorësisë për gratë.

Artikulli paraprakPse u tkurr Foltorja?
Artikulli tjetërKandidatja e PD per Vaun e Dejës, znj. Klomentina Drini, prezantohet me demokratët. Një frymë e re për Vaun e Dejës dhe pushtetin vendor.