Mesazhi i Papa Françeskut për Lindjen e Mesme: Lufta është gjithmonë një disfatë

apa Françesku, duke folur të dielën në mëngjes para besimtarëve të mbledhur në Sheshin e Shën Pjetrit, iu referua situatës në Lindjen e Mesme dhe bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm.

“Faleminderit të gjithëve që morën pjesë në ditën e faljes dhe agjërimit për paqe të premten e kaluar. Le të lutemi për Ukrainën, për situatën e rëndë në Palestinë , në Izrael dhe në rajone të tjera të botës”, nënvizoi ai.

“Në Gaza, në veçanti, le të lihet vend për ofrimin e ndihmës humanitare dhe për lirimin e menjëhershëm të pengjeve. Le të mos heqim dorë nga përpjekjet për të heshtur armët. Ne të gjithë themi: “Vëllezër dhe motra, ndaloni, pushoni zjarrin. Lufta është gjithmonë, gjithmonë një disfatë“, shtoi Papa.

Artikulli paraprakQEVERIA BRAKTIS QYTETARËT NË FUNDVIT/ Pampuri: Ulen shpenzimet buxhetore për investime deri në 50% në shëndetësi dhe mbrotje sociale
Artikulli tjetërSekreti i suksesit ekonomik të Amerikës