Marseja pezullon trajnerin Michel

Klubi i Marsejës pezullon trajnerin Michel, duke i besuar drejtimin e skuadrës asistentit Franc Passi për pjesën e mbetur të këtij sezoni. Në të vërtetë ish-tekniku Michel ka qenë nën presion të vazhdueshëm për pjesën më të madhe të kohës, kur kishte drejtimin e skuadrës dhe duket se kupa u mbush pikërisht pas humbjes 2-1 ndaj Monakos ditën e dielë. Kjo disfatë bëri që Marseja të numërojë vetëm një fitore në 12 ndeshjet e fundit të të gjitha kompeticioneve, balanc që e klasifikon këtë skuadër me vetëm 6 pikë, shumë pranë zonës së rrezikshme së rënies nga kategoria. Kjo bën që e ardhmja e teknikut Michel të duket konfuze.
Në një komunikatë për shtyp klubi deklaroi:
“Duke  iu referuar mbarëvajtjes së ekipit nën drejtmin e Michel sidomos gjatë tre javëve të fundit, bordi drejtues vendosi pezullimin e menjëhershëm të trajnerit, pasi e thërriti në një seancë paraprake dëgjimi. Drejtuesit e ekipit morën vendimin që deri në fund të këtij sezoni, asistenti Franck Passi të drejtojë skuadrën, duke pasur si ndihmës Basile Boli”.
Tifozët  e Marsejës protestuan në stadiumin “Velodromë” pas barazimit 0-0 ndaj Bordeaux në 10 prill, ndërkohë që Margarita Louis Dreyfus që ka në zotërim këtë klub e ka nxjerrë atë në shitje. Ndeshja e parë e Passit në rolin e trajnerit do të jetë për gjysmë finalen e Kupës së Francës ndaj Sochaux që do të zhvillohet këtë të mërkurë.

Artikulli paraprakLorik Cana var këpucët pas Europianit
Artikulli tjetërA do t’i hapë Rama kutitë e manipulimit?