Lufta për vendin e tretë

Barazimi me Romën dhe më pas pushimet e detyruara nga miqësoret e Kombëtareve. Interi kërkon të rikthehet bindës në fushën e lojës për të mos humbur shansin e garimit për një vend në zonën Champions. Rrugëtimi rinis nga “San Siro” ku zikaltërit presin Torinon dhe trajneri Roberto Mançini është optimist.
“Kemi ende edhe shumë ndeshje në dispozicion. Roma është 5 pikë larg, por edhe ne kishim 5 pikë diferencë nga Fiorentina dhe tashmë kemi rikuperuar terren. Nuk kemi mundësi zgjedhjeje, duhet të fitojmë shumë ndeshje. Ndoshta pa pushimin do të ishte më mirë për ne, por nuk është zgjedhje në dorën tonë. Këtë sezon kemi regjistruar 18 ndeshje pa humbje, por kemi pasur edhe disa probleme. Tashmë shikojmë përpara. Do të luajmë edhe 8 ndeshje dhe shpresoj të rikuperojmë sa më shumë pikë”, u shpreh Mançini.
Në vijim, trajneri zikaltër u shpreh se shpreson që Roma të humbasë pikë në derbi, ndërsa u përqendrua edhe te çështjet e merkatos si dhe tek kundërshtari i radhës. “Nuk e di nëse duhet të shesim lojtarë të rëndësishëm. Për të ndërtuar strategjitë duhet kohë. Ne jemi Interi dhe duhet të ndërtojmë një skuadër të mirë çdo vit. Torino? Është një skuadër e vështirë për t’u kaluar, sepse ndaj tyre ke mundësinë të luash në nivele të larta. Skuadra e Venturës i vendos të gjithë në vështirësi”, tha ai.
Në fund Mançini u pyet se kë do të zgjidhte mes Ibrahimoviç e Toure, por ai preferoi të përgjigjej me diplomaci. “Nuk besoj se Thohir do të më kërkojë të zgjedh njërin prej të dyve”, përfundoi Mançini.
Ndërkohë, e ardhmja e afërt e Rey Manajt projektohet në Greqi në radhët e Panathinaikosit. 19-vjeçari shqiptar pritet të transferohet në kampionatin grek në formën e huazimit, për t’u vënë nën urdhrat e Andrea Stramaccionit, i cili është në krye të “jeshilëve” të Athinës që nga nëntori i kaluar. Në fakt 40-vjeçari italian ka këmbëngulur fillimisht për Rodrigo Palacion, por Mançini nuk ka ndërmend në privohet nga shërbimet e një sulmuesi me shumë eksperiencë, të cilin po e aktivizon në vazhdimësi.
Në këto kushte stafi teknik zikaltër i ka ofruar Panathinaikosit, Rey Manajt, në formën e huazimit, lëvizje që duhet të ndodhë me nisjen e përgatitjeve për sezonin e ardhshëm. Sipas mediave italiane tek Interi janë të bindur se Manaj do të gjejë hapësirat e nevojshme në formacion për t’i rritur si futbollist, duke e përjashtuar mundësinë që qëndrimit në “Apiano Gentile”, ku rivaliteti për një fanellë titullari është shumë e ashpër për djaloshin kuqezi, i cili ishte inspiruesi i Shpresave të Shqipërisë në fitoren 2-1 me Hungarinë në eliminatoret e Europianit.

Artikulli paraprakLeicester, Ranieri: Tani besojmë vërtetë te titulli
Artikulli tjetërAjeti, titullar i padiskutueshëm