Lufta në Gaza, paralajmërimi i zyrtarit të OKB-së: Një tjetër fazë e katastrofës humanitare është shumë pranë

Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Dennis Francis, ka deklaruar se është thellësisht i shqetësuar në lidhje me përshkallëzimin e operacionit ushtarak të Izraelit në Rafah në Gazën jugore.

“Një fazë tjetër e kësaj katastrofe humanitare është në pragun tonë. Kjo nuk është një rrugë drejt paqes së qëndrueshme”, shkroi ai në një postim në rrjetin social “X”.

Deklaratat e Francis vijnë në një kohë kur operacionet tokësore të afërta të Izraelit në Rafah, një zonë e shpallur dikur “zonë e sigurt” dhe ku 1.4 milionë palestinezë kanë kërkuar strehim nga luftimet, janë dënuar ashpër nga aktorët kryesorë politikë perëndimorë.

Artikulli paraprak“Lëvizte me makinë të blinduar dhe i armatosur, u vra gabimisht ekonomisti!”/ Hoxha tregon kush është Gjeloshi, objektivi i atentatit
Artikulli tjetërSiguria elektrike, Duleviç: Qytetarët rrezikojnë jetën në spitale, punime jocilësore. Specialistët i ka marrë emigrimi