Kuvendi i Rithemelimit, retorikë në boshësi

Nga Shefqet Gjana

Për kuriozitet ndoqa pjesë nga kongresi i Rithemelimit.

Ato që më bani pështypje ishin:

1. Braktisja e demokratëve të vërtetë dhe për më tepër e delegatëve .

2. Thirrja të zgjojmë luanin .

Kjo më erdhi si një apothoezë aluçinante, kur dihet, se këtij personi më 2013 luani i dha shqelmin më fatal, dihet se më 14 maj në zgjdhjet lokale i dha shqelmin e dytë fatal, ku nga 61 bashki fitoi vetëm 6 dhe këta në fshatra të harruem.

Humbi gjithë bastionet demokratike .

Kjo thirrje u drejtohet atyre që ruajnë instikte e hijenavi, të cilat kaunisin me vrap për të lëpirë ndonjë kockë të tepërt .

3. Mosbindja civile.

Kjo sa të habitë, aq duket e pa relizueme, pasi ku janë ata civil që i pëgjigjen thirrjes tuaj përveçse asaj çete të çoroditun pas jush?!

Po a nuk e kuptoni apo bani sikur nuk e dini se ju jeni i pabesueshëm me këte retorikë demagjike të përditshme?

4. Ekspozimi i Argita Berishës.

A thue se ajo akoma nuk ka marrë vesht se është cilësue non grata nga SHBA?
A thue se nuk di që është gruaja ndër ma të pasura në saj të privilegjeve të krijuara nga i ati kryeministër ? A thue se nuk di se në “demokraci” nuk trashëgohet pushteti i prindit?

5. Opozita barkë shpëtimi.

Ky është naivitet, ose smundje indoktrinuese.

Do isha i lumtun sikur të kishte 1% vërtetësi, por a nuk ishte kjo opozitë, që qeverisi gjysën e kohës, ndërsa tash 32 vite llokoqitemi në batakun e kësaj kënete të sajume prej kësaj klase politike?

Orgjit e Ramoviçit po i vuajmë çdo ditë, por na pastë në çafë Berisha, na solli dhe po mbanë mbi shpinën tonë.

Ata i duhen njeri-tjetrit se vetëm kështu ruajnë pushtetin dhe pasuritë.

Artikulli paraprakAgron Shehaj njofton krijimin e një partie të re, tregon pse u largua nga Rithemelimi
Artikulli tjetërBerisha shkel vendimin e gjykatës/ Artur Zheji: Drejtësia e re nuk duhet përkulet përballë politikës së vjetër